PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Edita
 • FS BYSTRIČAN a DFS BYSTRINKA

  Slávnostný program pri príležitosti 30. výročia založenia FS BYSTRIČAN a 25. výročia založenia DFS BYSTRINKA.

  VYROCIE-30-FS-BYSTRICAN-25-DFS-BYSTRINKA-21NOV2015-16Folklórny súbor Bystričan vznikol 1. apríla 1985 v Považskej Bystrici. Cieľom jeho činnosti je vyhľadávať, spracúvať a udržiavať tradície našich predkov. Snaží sa prilákať mládež k slovenskému ľudovému umeniu a prezentovať ho na kultúrnych podujatiach doma i v zahraničí. V programe súboru je spracovaný folklórny materiál z obcí Mariková, Papradno, Kostolec, Záriečie, Kubra, Terchová, ale aj z Turej Lúky, Myjavy, Podpoľania, Zemplína a iných oblastí Slovenska. Opakovane účinkoval na významných domácich folklórnych festivaloch vo Východnej, Kokave, Terchovej, Myjave, ale aj založili Detský folklórny súbor Bystrinka, kde si vychovávajú svojich budúcich tanečníkov spevákov a hudobníkov. Vedúcimi súboru boli postupne Stanislav Kallo, František Máček, Juraj Onáčila a Jozef Golier a od roku 1995 Juraj Kulich. V súčasnosti ľudovú hudbu vedie Mgr. Dobroslav Kortman, spevácku skupinu Mgr. Vladimír Martikáň. Tanečnými pedagógmi sú Mgr. Katarína Ježíková a Bc. Miloš Ježík. V novembri 2015 získal FS Bystričan od Generálnej riaditeľky Národného osvetového strediska Jany Kresákovej POCTU NÁRODNÉHO OSVEROVÉHO CENTRA, pri príležitosti 30. výročia vzniku folklórneho súboru za uchovávanie, prezentovanie a propagovanie bohatstva ľudového umenia a tradícií. Na stretnutí priateľov kultúry MÚZY NÁS SPÁJAJÚ v Nimnici, 20. 11. 2015, bolo udelené Trenčianskym samosprávnym krajom a Považským osvetovým strediskom v Považskej Bystrici, ocenenie FS Bystričan za dlhoročnú umelecky významnú tvorbu, osobitý prínos pri zachovávaní a šírení ľudovej kultúry regiónu. DFS Bystrinka, Považská Bystrica, 25. výročie vzniku. Detský folklórny súbor Bystrinka pôsobí pri Centre voľného času v Považskej Bystrici. Jeho zakladateľmi boli v roku 1990 členovia Folklórneho súboru Bystričan. Ich cieľom bolo vychovávať si budúcich spevákov, hudobníkov a tanečníkov vo vlastnom detskom súbore. Začali  sa nacvičovať prvé tanečné krôčiky, rečňovanky, pesničky. Papradna, Kostolca a ďalších lokalít regiónu. V súbore pôsobia deti vo veku od štyroch do pätnásť rokov. Tie najmenšie sa základom učia v Bystrinke-prípravke. Detský folklórny súbor Bystrinka absolvoval od svojho vzniku množstvo vystúpení na domácich i zahraničných folklórnych festivaloch. Pravidelne sa s úspechom zúčastňuje na prehliadkach Bystričan od Generálnej riaditeľky Národného osvetového strediska Jany Kresákovej POCTU NÁRODNÉHO OSVEROVÉHO CENTRA, pri príležitosti 30. výročia vzniku folklórneho súboru za uchovávanie, prezentovanie a propagovanie bohatstva ľudového umenia a tradícií. Na stretnutí priateľov kultúry MÚZY NÁS SPÁJAJÚ v Nimnici, 20. 11. 2015, bolo udelené Trenčianskym samosprávnym krajom a Považským osvetovým strediskom v Považskej Bystrici, ocenenie FS Bystričan za dlhoročnú umelecky významnú tvorbu, osobitý prínos pri zachovávaní a šírení ľudovej kultúry regiónu.

  spracoval: Dana Mahútová, Fotografie: D. Mahútová, November 2015

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.