PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Móric
 • Tancovanie pod Kriváňom 2015

  Záujem o tradičnú kultúru v ostatných rokoch naberá na intenzite. Tanečné domy, školy ľudového tanca a hudby, móda inšpirovaná tradičným odevom, DSC_0072to všetko je dnes „IN“. A my sme tomu veľmi radi, pretože veríme, že sme k tomu malou kvapkou prispeli aj vďaka Tancovaniu pod Kriváňom.

  Pred 6. rokmi Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK začalo organizovať celoslovenský tanečný tábor ľudového tanca Tancovanie pod Kriváňom. Našim cieľom bolo ponúknuť záujemcom a nadšencom ľudového tanca priestor, kde sa spája výučba ľudových tancov v tanečných dielňach s používaním naučených motívov, väzieb a pravidiel tanca vo voľných zábavách. Našim cieľom bolo poskytnúť účastníkom hlbšie vedomosti o jednotlivých typoch tancov, nie len o ich rýchlokurz. Od roku 2010 sa rady našich členov úspešne rozrastajú a naše podujatie inšpiruje ďalších nadšencov pri organizovaní podobných akcií.

  Náš tábor je určený pre širokú verejnosť- bez rozdielu tanečných skúseností, veku, či členstva vo folklórnom kolektíve. Pracujeme súčasne v skupine pokročilí a začiatočníci a každý účastník sa tak môže zaradiť do úrovne, ktorá mu vyhovuje. Domovom tanečného tábora je atraktívne prostredie areálu najväčšieho folklórneho festivalu na Slovensku vo Východnej.
  Tábor ľudového tanca sa tento rok konal už po 6. krát a to od 22. do 26. júla 2015.

  Hlavným cieľom tanečného tábora je naučiť účastníkov tradičné tance tak, ako sa vyvinuli vo svojom prirodzenom prostredí, oslobodené od umelých zásahov choreografa. Na základe pravidiel, fungujúcich vo vnútornej štruktúre tanca sa učia voľne ho používať. Podstatou myšlienky je „vrátiť tradičné tance z javiska späť medzi ľudí“ a to nie len medzi členov folklórnych súborov, ale najmä nadšencov a priaznivcov z radov laikov, ktorých sa za 6. rokov tanečného tábora vystriedalo pod Kriváňom viac ako 200 a mnohí sa k nám každoročne vracajú.
  Účastníkmi tábora sú priaznivci ľudového tanca, ktorí folklór nie len milujú, ale chcú mu aj rozumieť a poznať ho správne, a tak ho šíriť ďalej. Na tomto ročníku podujatia sa stretli folkloristi od Bratislavy po Košice, ale zavítali k nám aj táboristi z poza hraníc: z Českej republiky, Južnej Kórei a Slováci pôsobiaci a žijúci vo Švajčiarsku. Tábor teda prekročil hranice rodnej krajiny a šíri svojim prostredníctvom ľudový tanec do sveta.

  Nápor na tanečníkov bol opäť silný. Tancovalo sa každý deň v dvoch 3 hodinových blokoch a tancovalo sa samozrejme aj večer.
  Pre tohtoročný tanečný tábor vybrali organizátori a lektori tance zo Zámutova, Terchovej a Telgártu. Odborný lektorský tím tvorila osvedčená zostava vynikajúcich tanečných pedagógov Marianna Svoreňová, Simona Dikaszová, Stano Marišler a Vlado Michalko.
  Tanečníkom hrala pod nohy niekoľko hodín denne a v noci, výborná kapela pod primášskym vedením Michala Pagáča, v zložení Jakub Líška, Juraj Líška a Michal Zelinka.
  A pokiaľ lektorom , tanečníkom a hlavne hudbe ešte sily stačili, naučené motívy, motivické väzby a základné zákonitosti tanca si overili pri voľnej tanečnej zábave, ktorá sa každý večer stretla so skorým ránom.

  Letné večery sú samozrejme dlhé a okrem tancovania si táborujúci našli čas aj na vedomostné hry na ľudovú tému, rytmické, tanečné aj logické hry.

  Výborné zloženie táboristov opäť vybudovalo vo Východnej neopakovateľnú rodinnú atmosféru. Spoločne sa jedlo aj upratovalo, tancovalo, spievalo, rozprávalo, smialo a zabávalo.
  Horúce letné počasie a krásne prostredie amfiteátra vo Východnej dotvorili neopakovateľnú atmosféru tohto podujatie, ktoré si každoročne získava nových priaznivcov a to nie len tanečníkov, ale aj nadšencov bez predchádzajúcich tanečných skúseností a hrdo môžeme povedať, že nie len zo Slovenska. Ústretové vedenie obce Východná a domáci východňanci nám opäť poskytli vynikájúce zázemie, pomoc a podporu, za čo im patrí veľké poďakovanie.

  Rozlúčky bývajú smutné a výborná partia, ktorá sa v tábore vytvorila to pri odchode z Východnej, len potvrdila. Tešíme sa na 7. ročník tanečného tábora Tancovanie pod Kriváňom, na ktorom sa opäť stretneme v termíne 20.-24.7.2016. Organizátori pripravujú na 7. ročník podujatia nové vylepšenia a preto verím, že si to nenecháte ujsť.
  Projekt vznikol za finančnej podpory Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Žilinského samosprávneho kraja.

  Ing. Michaela Košová
  odborný metodik pre folklór LKS

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.