PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Móric
 • Kapušianske folklórne dni

  DSCF1201Milí naši čitatelia a fanúšikovia, Folklorista. sk nemôže byť všade . Nedá sa byť odrazuviacerých miestach konania početných festivaloch, ktoré sa konajú na veľkých či menších festivaloch alebo obecných slávnostiach. Tak tomu bolo aj poslednú júnovú nedeľu. Mala som tú česť prispieť aj ja svojou troškou do mlyna z Kapušian pri Prešove. Verte, že sa toho za dva dni namlelo požehnane. Diváci si prišli skutočne na svoje. Desiatky účinkujúcich sa striedalo v nepretržitom programe. FS Handrláček Česká republika), Kapušanske richtaroše, Jožko Jožka, Vlasta Mudríková, FS Rozmarija, FS Kopaničiar.

  DSCF1165Veľkoryso navrhnuté javisko so správnou orientáciou poskytovalo účinkujúcim útočisko pred ostrým slniečkom. V príjemnom prostredí novučičkého amfiteátra sa rovnako dobre cítili aj diváci. V kapacitne naplnenom hľadisku, ale aj pri stánkoch, ste mohli vidieť celé rodiny. Počnúc od batoliatok až po starých rodičov. Je pre mňa skutočne najmilším zážitkom vidieť ako sa vedia spontánne zabávať práve tí najmladší diváci. Dievčatká, oblečené v štýlových šatočkách, neúnavne  vrtiace sa pod javiskom. K tomu si predstavte lízanku v tvare cumlíka a lepkavé líčka od sladkej maškrty. Niet krajšieho obrázka tohto leta. Festival slovenskej ľudovej kultúry v Kapušanoch patrí medzi jeden z najstarších v prešovskom okrese. Je jedným z najpopulárnejších podujatí. Domáce súbory ako je Rozmarija a Kapušanske richtaroše, ktorý sa venujú v svojich choreografiách regiónu Šariš, dopĺňala spevom a súčasne sa aj odprevádzala hrou na heligónku Vlasta Mudríková. Jej repertoár zahŕňa oblasť stredného Slovenska. FS Kapaničiar prináša divákovi, svojim scénickým zobrazením odvodovej lekárskej komisie, vtipný pohľad na nepríjemné spomienky našich dedov z čias pred 1. Sv. vojnou. (to je len môj odhad) Ako žena sa vždy poteším pri pohľade na elegantný bielo modrý kroj krásnych dievčat z Kopaníc alebo Myjava. Bilo modrý kroj dievčat zaujme čistotou štýlu. Čepček je vrchol elegancie a estetiky. Keď sa dobre zadívate na krištáľovú belosť čepca, či nevidíte pôvab labute? Ja to vidím vždy. A ešte niečo.

  DSCF1212Cítim vnímam a viem, že stále žije na Myjave Sváko Ragan… pri tónoch pesničky ,, Tenka som ja tenučka „ čakám, že sa vynorí nikde pri stánkoch s klobáskami a ponúkne nám pohár modranského. Áno. Jožko Króner , ktorý ho stvárnil nám stále chýba. Pre to ďakujem FS Kopaničiar, že nám priniesli atmosféru zašlých časov, keď naše maličké Slovensko zažívalo svoj zlatý vek. Zlatý preto, že sme boli sami sebou. Každý írečitý región našej vlasti, bol originálny a geniálny. Tak ako boli odlišní ľudia v svoje reči, odievaní v štýle hudby a piesní, tak si boli aj navzájom vzácnejší a úctivejší. Ako v rodinách, tak ja na verejnosti. Nositelia tradícií boli zároveň nositelia kultúry, morálky, remeselnej zručnosti. Máme byť na čo hrdí dedičia slovenskej hmotnej a nehmotnej kultúry, odkazu predkov a zachovaniu viery.

  Preto ma nesmierne teší, že medzi ľuďmi stále žije záujem o vlastnú kultúru a korene. Musíme dať deťom vedomosti z koho sme vzišli, kto sme a kam smerujem. Vo svete marazmu, kedy sa rúcajú morálne zábrany, keď sa do osnov školstva pretláčajú bludné osnovy sexuálnej výchovy. (Gey parády nemôže normálny človek nazvať novodobou kultúrou)Tie narúšajú mravnú čistotu, bázeň a zdržanlivosť, ktorá bola základom výchovy v našich rodinách od nepamäti. Liberáli budú namietať, že som moralista. Nech. Dám otázku a vy sami si na ňu odpovedzte. Kde by sme boli dnes my Slováci, keby tu vládli pred sto rokmi liberáli?

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 3,, priemer: 5,33 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.