PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Hedviga
 • 61. Folklórny festival Východná 2015

  Prvý júlový víkend tradične patrí Folklórnemu festivalu Východná. Organizátori si pre 61. ročník prichystali bohatý program situovaný na viacerých scénach.: či už v Humne, Etnodome, na Malej i Veľkej scéne.

  Atmosféru folklóru a tradícií vhodne dopĺňa Jarmok remesiel. Ako už názov napovedá, je to miesto určené na prezentáciu remeselníkovDSC_9574 a ich tradičnej výroby – píšťalkárstvo, džbánkarstvo, kováčstvo, garbiarstvo či tkáčstvo, ale i mnoho ďalších pôvodných remesiel.

  ŠTVRTOK 02.07.2015 – Prvý festivalový deň mal jeden bod programu – muzikál Tisícročná včela v prevedení hercov z Divadla Andreja Bagara v Nitre. Muzikál vznikol na motívy románu Petra Jaroša, režisérsku taktovku prevzal Martin Kákoš, pod hudbu sa podpísal Vašo Patejdl s textami Kamila Peteraja a choreografiu pripravil Jaroslav Moravčík.

  DSC_9585

  PIATOK 03.07.2015 – Malá scéna svoj dnešný program otvorila pásmom Na priedomí. Podľa vyjadrenia samotných organizátorov, priedomie predstavovalo v minulosti pre našich predkov “významný komunikačný priestor”. Predstavili sa folklórna skupina Dobrona z Dobrej Nivy, Brezinky z Polomky, ženská spevácka skupina Vranky z Nitry a viacerí sólisti. Pásmo bolo situované v čase nedeľného popoludnia, ktoré bolo najvhodnejším časom pre klebetné vidiecke ženy, aby zhodnotili a “umravnili” všetky vzťahy v dedine. Základnými témami klebetníc boli vznikajúce lásky medzi mládežou, zhodnotenie už existujúcich manželstiev samozrejme aj s plnením manželských povinností alebo aj také obyčajné susedské spolunažívanie.

  Dnešný deň pokračuje vystúpeniami na Veľkej scéne, ako napr. Duša goralských predkov a Malá scéna uvedie pásmo Všetečníci. Do rána je pre účastníkov pripravená tanečná zábava.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.