PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vendelín
 • V dome tradičnej kultúry Gemera začali folklórne večery

  Téma jánskych zvykov zaujala aj širšiu verejnosť nie iba folkloristov a tak návštevníci sa o nich dozvedeli niekoľko zaujímavostí.

  „Jánske tradície sa v našom regióne nezachovali až v takom rozsahu ako v iných, ale zvyky a činnosti v minulosti boli aj v gemerských obciach naozaj pozoruhodné. O nich prítomným porozprávali naši hostia a doplnili ich aj návštevníci čo výrazne obohatilo celé podujatie“, skonštatovala Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
  Tajomnú atmosféru svätojánskej noci navodila ľudová hudba Ondreja Hlaváča a Dana Lacková, ktorá celým programom sprevádzala. Pestrý program folklórneho súboru Haviar z Rožňavy s ľudovou hudbou O. Hlaváča bol doplnený rozhovormi o zvykoch v období letného slnovratu. Odborní pracovníci Gemerského osvetového strediska Mgr. Mária Hlaváčová etnomuzikologička ich priblížila z pohľadu našich predkov a Mgr. Juraj Lörinčík ponúkol zaujímavosti z hľadiska astronomického. Samozrejme že na tomto podujatí nemohla chýbať ani “babka bylinkárka”. Pani Anna Rogosová prízvukovala význam liečivých účinkov  iektorých rastlín, vysvetlila spôsob ich zberu, sušenia a skladovania. Z jej liečivých byliniek nazbieraných práve počas svätojánskej noci organizátori pripravili niekoľko druhov bylinkových čajov, o ich ochutnávku bol veľký záujem.
  Do veselej a poučnej rozpravy o magickej svätojánskej noci sa zapojili aj návštevníci a podelili sa o svoje skúsenosti či poznatky súvisiace s jánskymi zvykmi i bylinkami. Folklórny večer ukončila škola tanca pod vedením FS Haviar.
  „Celé podujatie sa nieslo v príjemnej, takmer rodinnej atmosfére a dobrej nálade čo ma osobne veľmi potešilo. Veríme, že všetci účastníci odchádzali spokojní a budú sa k nám radi vracať, keďže tieto folklórne večery plánujeme organizovať pravidelne každý mesiac“, na záver dodala Mgr. Helena Novotná riaditeľka GOS v Rožňave.

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.