PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Edita
 • Rudolf Cigánik vystavuje na Orave

  Slovenský akademický maliar, ilustrátor, grafik, medailér a DSC_0688 (Medium)svetovo uznávaný tvorca poštových známok Rudolf Cigánik vystavuje do 29. mája v priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.

  Unikátna výstava bola otvorená vernisážou za účasti autora s rodinou 4. mája. Proces tvorby priblížil Rudolf Cigánik v následnej tvorivej diskusii najmä členom Klubu oravských výtvarníkov. Výstavná kolekcia, ktorá je prvou na Orave, prezentuje rodáka z Handlovej v jeho viacerých umeleckých podobách. Zaujmú nielen grafiky, ale i medailérska tvorba a návrhy ocenených poštových známok.

  Rudolf Cigánik patrí medzi najvýznamnejších rytcov poštových známok na Slovensku i v Európe. K jeho učiteľom patril i Albín Brunovský. Už v počiatkoch svojej tvorby sa zaoberal známkovou grafikou. Začínal ako rytec, ale neskôr tiež sám navrhoval známky. Doposiaľ sa autorsky podieľal na viac ako 120-tich slovenských známkach. Je pravidelným víťazom ankiet o najkrajšie známky Slovenska, i víťazom ankety o najkrajšiu slovenskú známku DSC_0711 (Medium)desaťročia, v ktorej zvíťazil spolu s výtvarníkom Dušanom Kállayom. Jeho umenie je oceňované aj na medzinárodných súťažiach za hranicami Slovenska. V roku 2001 vybrala odborná porota WIPA za najkrajšiu známku roka 2000 slovenskú známku od autora výtvarného návrhu prof. Dušana Kállaya a autora rytiny akad. mal. Rudolfa Cigánika. Portrét rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie je hlavným výtvarným námetom poštovej známky, za ktorú získali jej autori významnú cenu Najkrajšia známka sveta. Výnimočná bola i dvojznámka s vyobrazením Bojnického zámku a terasy v čínskom meste Handan. Nielenže sa v roku 2002 stala najkrajšou známkou Slovenska, ale autora prišiel oceniť i veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku. Obidve známky sa používali v Číne a pri uvedení známky odhalili pri terasách Handan v Číne autorovi pamätnú tabuľu.

  Aktuálna výstava je výsledkom spolupráce Oravského kultúrneho strediska, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja s Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi.

  Miroslav Žabenský

  DSC_0723 (Medium)

  DSC_0708 (Medium)

  DSC_0707 (Medium)

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 7,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.