PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ľubor
 • DFS Rozmarija oslávil Deň detí v Turecku

  V pondelok 27.4. 2015 sa DFS Rozmarija, ktorý pracuje pri ABC - centre voľného času v Prešove, vrátil z detského medzinárodný folklórneho festivalu z Turecka, z miliónového mesta Kocaeli - Izmit.

  Izmit, vzdialený len 1 hodinku od Istanbulu, je architektonickyIzmit TU trio Rozmarija 15 podobný Istanbulu. Krásne historické mesto postavené okolo zálivu plného tulipánov všetkých farieb s historickou vojenskou loďou a ponorkou z 2. svetovej vojny, očarilo všetkých zo 44 krajín, nielen Rozmariju. Všetci prišli na 7. ročník festivalu, ktorý sa konal hlavne pri príležitosti Dňa detí, ktorý je v Turecku 23. apríla. 1 100 detí v krojoch, vytvorili naozaj atmosféru skutočného medzinárodného Dňa detí, ktorý bol naozaj veľkolepý. Nielen kvôli programu, v ktorom sme mohli vidieť folklór pre nás z neznámej Abkházie, či 7 ročné siroty Sýrie, až po deti Senegalu z afrického kontinentu. Nielen pre možnosť vidieť, ako sa Deň detí robí v obrovskom zábavnom centre plnom športových a iných atrakcií pre deti. Ale hlavne pre všetko, čo Turci urobili pre slovenské deti z Rozmarije, ktoré reprezentovali Slovensko na tomto festivale prvý krát. Povolenie byť ako jediný v rodinách po dvoch bola čestná výnimka pre 25 člennú výpravu zo Slovenska. Pri umiestňovaní do rodín, však urobila jedna Turkyňa výnimku a vzala do rodiny až 4 och členov Rozmarije, 2 dievčatká a dvoch 15 ročných muzikantov, čo bolo absolútne neočakávané aj pre organizátorov. Náhradní tureckí rodičia nezmenili deťom turecké líry a kupovali deťom všetko, čo si deti zapriali. Organizácia takého veľkého počtu účastníkov festivalu bola perfektná vrátane ubytovania, stravy, či sprievodcov. Akýkoľvek problém, ktorý nastal sa okamžite vyriešil. Rozmarija bola v Turecku po 10 ty krát , ale zakaždým nám spadne sánka, ako Turci riešia problémy. Pokazenú baterku v autobuse vymenili Turci za 20 minút a tretinu lacnejšie ako na Slovenku, zabarikádovaný autobus 10 timi autami odstránil mestský policajt za 15 minút. Topánky, rôznej farby, či tvaru, ak nemali v jednom obchode aké ste chceli, tak ich zháňali všetci obchodníci po celej ulici, až ich pozháňali. Čašník obslúžil 5 ľudí behom troch minút. Traja sprievodcovia boli dobrovoľne s nami vedúcimi celý deň a celú noc. Všetky autobusy MHD poskytli nám bezplatnú dopravu a zastavili, kdekoľvek ste na nich zamávali. Obed, ktorý nemal byť, nám venoval hotel grátis. A to všetko s úsmevom na tvári a vždy s čajom k tomu. Návšteva našich priateľov zo 500 km vzdialenej Manisy, ktorí prišli len aby nás videli. To všetko je to, prečo je Turecko neuveriteľným zážitkom pre všetkých, ktorí vstúpia do tejto krajiny.
  Izmit Rozmarija picnik 15
  Odchádzali sme šťastní, lebo tí všetci ľudia a fantastické mamky a ockovia a organizátori, nám vyrobili najkrajší Medzinárodný deň detí a celý 5 dňový festival a urobili ho nezabudnuteľným. A my po niekoľkonásobných skúsenostiach s úctou navštevujeme zas a znova túto úžasnú moslimskú krajinu. A učíme sa od nich. Kiežby to dokázali tí, ktorí rozhodujú o našich životoch.

   

  D.Kovalčiková

  Izmit TU Abkhazia&Rozmarija 15

  Izmit Rozmar & sprievodkyňa 15

  DK a primátor Izmitu 15

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia ku "DFS Rozmarija oslávil Deň detí v Turecku" - príspevky: 0

  1. Dama  25. júna 2013 at 20:23

   iba maličký dotaz – nie je to Trnovec, ale sú to Trnovce, teda amfiteáter v Trnovcoch 🙂

   Odpovedať

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.