PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Hedviga
 • Zvyky našich predkov ožili v Dobšinej

  V sobotu 25. apríla 2015 Gemerské osvetové stredisko v Rožňave a mesto Dobšiná usporiadali okresnú súťažnú prehliadku folklórnych skupín pod názvom Nositelia tradícií. Už od skorého popoludnia ožili priestory Mestského kultúrneho strediska a námestie v Dobšinej pestrými krojmi, spevom, tancom a takmer dvomi stovkami veselých folkloristov.

  Sme veľmi radi, že naše folklórne skupiny prejavili záujem konfrontovať výsledky svojej práce v takom počte a predviedli širokú paletu pracovných i sviatočných zvykov, krojov i nárečí z rôznych kútov nášho okresu,” informovala Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

  Súťažné vystúpenia hodnotila odborná porota v zložení Mgr. art. OLYMPUS DIGITAL CAMERAVanda Krištofová z Brezna, Mgr. Ján Lipták a Mgr.  Mária Hlaváčová z Rožňavy. Viac ako dvojhodinový program uvádzala Ing. Dana Lacková z Rožňavy, predstavila skupiny, ich históriu a úspechy, aby divákom priblížila činnosť folklórnych kolektívov v širšom zábere. V úvode ponúkla folklórna skupina Bučina vianočné zvyky z Pače, Bystränky z Rožňavského Bystrého pokračovali „páraškami“ a jarné zvyky „Na Jozefa“ z Vlachova uviedol Stromíš. Zaujímavý námet podľa rozprávky Pavla E. Dobšinského Tri práčky, spracovala Lehoťanka z Čiernej Lehoty a program sa presunul do druhej polovice. Tá patrila svadobným zvykom od pytačiek po zavíjanku. „Pítanku“ uviedla Hôra z Rejdovej, Genšenky z Honiec prevážali periny a „O polnoci na svadbe“ v Gemerskej Polome predstavila Dolina.

  Folklórne skupiny uviedli svoje programy na veľmi dobrej úrovni. Je naozaj potešením vidieť zanietených folkloristov, ktorí na scéne prežívajú svoje poslanie, aby čo najpresvedčivejšie uviedli svoje úlohy a sprítomnili časy minulé. Porota mala náročnú úlohu spravodlivo rozhodnúť a neodradiť od ďalšej práce v oblasti folklóru. Víťazmi sú všetci, lebo mali odvahu prezentovať svoje programy a venovali nespočetné hodiny voľného času nácvikom,” doplnila M. Ferenczová.
  V rozborovom seminári bol priestor pre konfrontáciu názorov, vysvetlenia, ale aj dobré rady a odborné usmernenia zo strany porotcov.

  Cenu a zlaté pásmo s postupom do krajskej súťaže Nositelia tradícií si odniesla folklórna skupina Dolina z Gemerskej Polomy, ďalej v zlatom pásme sa umiestnila folklórna skupina Hôra z Rejdovej. Striebornú priečku obsadila folklórna skupina Stromíš z Vlachova a ocenenia v bronzom pásme získali folklórne skupiny Bystränky z Rožňavského Bystrého, Bučina z Pače, Lehoťanka z Čiernej Lehoty a Genšenky z Honiec. Folklórna skupina Dolina z Gemerskej Polomy bude reprezentovať náš okres v krajskej súťažnej prehliadke na Spišských folklórnych slávnostiach 27. júna 2015 v Spišskom Podhradí.

   

  M.Ferenczová

  Foto: Ing.J.Kolesár, Š.Majerčák a archív GOS

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.