PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 • Zemplínska oblievačka vo Veľkom Ruskove

  Na zvyky našich predkov by sme nemali zabúdať, preto sa dnešné ráno nieslo v znamení pondelkovej oblievačky. FS Komanička z Nového Ruskova sa tak aj tento rok rozhodla pokračovať vo svojej tradícii a jej členovia obliali dievčatá tak, ako sa patrí. Hneď zrána ich prekvapili studenou vodou a my sme boli pri tom!

  “FS Komanička začala s takýmto zvykom pred rokom. RIMG_4228ozhodli sme sa trochu tradičnejšie pooblievať dievčatá, aby boli zdravé. Musíme povedať, že u nás sa nešibe, na dievčatá sme prichystaní vyslovene len s vodou. Starší členovia sa nám snažia nanútiť iba menšie množstvo vody, no my sa stále vieme zariadiť tak, aby jej bolo čo najviac, nejakých 5-6 litrov. Nakoniec dievčatá dopadnú tak, že sú zliate od hlavy až po päty, niekedy je to aj s výskotom, ale to patrí k tomu. Túto tradíciu sa budeme snažiť dodržiavať čo najdlhšie” rozhovorili sa členovia skupiny.

  Na zvyky našich predkov sme sa opýtali aj 84-ročnej babičky, ktorá nám k nim povedala toto:
  “Ja pochádzam z Milhostova a tam chodili mladí chlapci oblievať až poobede, nie takto zrána. Najprv sa šlo do kostola, potom sa oblievači naobedovali až tak sa vybrali k nám, dievčatám.”

  K tomu ešte člen FS Komanička Juraj Leškanič dodal zaujímavú príhodu:
  “Z rozprávania svojho deda viem, že v Ruskove to parobci robili aj tak, že sa k dievčatám dostávali aj cez okno o tretej ráno. Vytiahli ich z postele a na dvore im uštedrili zopár vedier vody.”

  Daniel Fekete


  FOTOGALÉRIA

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.