PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Marcela
 • ÚĽUV – Náš príbeh

  ÚĽUV – 70 rokov podpory tradičných remesiel na Slovensku

  Ústredie ľudovej umeleckej výroby, organizácia známa tiež pod PLAGAT vystava 70 rokov ULUV 297x420+5 press.inddskratkou ÚĽUV, je v súčasnosti nezameniteľným kultúrnym fenoménom moderných dejín Slovenska. Už 70 rokov pomáha zachovávať a rozvíjať tradičné remeslá a ľudovú umeleckú výrobu na Slovensku. Výstava v Galérii ÚĽUV v Bratislave s názvom Náš príbeh mapuje históriu ÚĽUV-u od prvých terénnych výskumov v lokalitách výskytu tradičných výrob na Slovensku, cez ľudovo-umelecké výrobky so značkou „úľuv“, ktoré vznikali pod vedením profesionálnych výtvarníkov pôsobiacich v ÚĽUV-e, až po súčasné ocenené práce zo súťaže Kruhy na vode, ktoré transformujú tradičné remeslo na autorský dizajn. V Galérii ÚĽUV je výstava prístupná od 24. 4. do 26. 9. 2015.

  Príbeh ÚĽUV-u začal v decembri roku 1945, kedy bolo osobitným dekrétom prezidenta republiky ustanovené Ústredie ľudovej a umeleckej výroby, celoštátna organizácia na podporu tradičných remeselných odvetví a domáckych výrob so samostatnou pobočkou na Slovensku. Po jej vzniku začalo ústredie s nadšením rozvíjať organizátorskú prácu medzi drobnými talentovanými výrobcami, ale aj dôležitú dokumentačnú, propagačnú aj obchodnú činnosť. Návštevníci na výstave nájdu múzejné pripomienky z prvých rokov fungovania ÚĽUV, o. i. aj výskumné správy a skice z terénu či prvé filmové materiály zaznamenané etnografmi. Tí zozbierali tiež množstvo vzorov výrobkov z oblastí výskytu tradičnej keramickej, textilnej, kožiarskej či inej remeselnej výroby, ktoré mali slúžiť ako inšpiračný zdroj pre ďalšiu ÚĽUV-om usmerňovanú tvorbu. Kurátori výstavy vybrali tie najzaujímavejšie exponáty zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby, ktoré demonštrujú umelecké cítenie a zručnosť našich predkov.

  Osobitné miesto na výstave je venované pôsobeniu profesionálnych dizajnérov – svojim spôsobom legiend utvárajúcich nezameniteľnosť sortimentu ÚĽUV. Predstavené sú viaceré široko frekventované výrobky z rôznych období činnosti organizácie. Mnohé návrhy výtvarníkov ÚĽUV-u zľudoveli tak, že už dnes žijú vlastným životom v prostredí ľudových výrobcov. Ako príklad uveďme aspoň šúpoľovú bábiku, ktorú navrhla výtvarníčka Kamila Rauchová-Ryčlová v 2. polovici 50. Rokov, alebo kožené kapsy a kabelky od významnej výtvarníčky ÚĽUV-u Jany Menkynovej, ktoré rady nosili nielen naše matky, ale aj ich dcéry. S ÚĽUV-om boli spojené aj ďalšie osobnosti výtvarného života druhej polovice 20. storočia ako Ema Marková, Júlia Kováčiková-Horová, Elena Holéczyová, Václav Kautman, Božena Janeková, Pavol Janek, Viola Thainová, Stanislav Koreň a mnohí iní.

  Záver výstavy poukazuje na to, že ÚĽUV ako ochranca tradičných remesiel má v súčasnosti záujem tiež o autorský dizajn. Od roku 2000 organizuje bienálnu súťaž Kruhy na vode, ktorá poskytuje dizajnérom a kreatívnym remeselníkom príležitosti vnášať do remesla nové myšlienky. Ukážky ocenených prác zo súťaže sú pre návštevníkov dôkazom, že prepojenie ručnej remeselnej výroby s kreativitou dizajnéra môže mať pre súčasníka veľmi príťažlivé podoby. „Žijeme v dobe, ktorá vytláča tradičné remeslá z našich životov. Nesmieme však zabúdať, že ak sa vytratia tradičné remeslá, vytratí sa s nimi aj láska, ktorú výrobca vkladá do každého jedného svojho výrobku, vytratí sa radosť, ktorú človeku prináša jedinečnosť vzorov a prevedenia. Práve preto sme sa pri príležitosti nášho jubilea rozhodli nanovo prerozprávať náš príbeh a pripomenúť význam a poslanie našej inštitúcie pre zachovanie a podporu tradičných remesiel na Slovensku. Chceme, aby tradičné umelecké výroby zostali v povedomí verejnosti ako nezameniteľná súčasť nášho kultúrneho dedičstva,“ hovorí generálna riaditeľka ÚĽUV, Dana Kľučárová.

  Fotografie z vernisáže

  IMG_5111 IMG_5134
  IMG_5142 IMG_5184

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.