PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Hedviga
 • Stretnutie prezidenta SR s majstrami ľudovej umeleckej výroby

  Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska sa stretol v stredu IMG_488522. 4. 2015 v Ústredí ľudovej umeleckej výroby v Bratislave s držiteľmi čestného ocenenia majster ľudovej umeleckej výroby. Stretnutie s 80 majstrami tradičných remesiel z celého Slovenska inicioval ÚĽUV ako formu ich morálneho ocenenia v roku, kedy si táto odborná organizácia pripomína významné 70. výročie svojho vzniku. Programom podujatia boli osobné stretnutia, predstavenie unikátnych remeselných výrob a spoločná prehliadka výstavy Náš príbeh v Galérii ÚĽUV. Výstava bude pre verejnosť prístupná do 26. septembra 2015.

  Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku pripravilo stretnutie majstrov ľudovej umeleckej výroby. Až 80 výnimočných výrobcov z celého Slovenska sa stretlo v ÚĽUV-e na Obchodnej ulici v Bratislave, aby predviedli ukážky svojho remesla, podelili sa vzájomne o skúsenosti, ale aj zaspomínali na dlhoročnú spoluprácu s touto ochranárskou organizáciou, zameranou na podporu tradičných umeleckých výrob na
  Slovensku.
  VzácnymIMG_4857 okamihom podujatia v ÚĽUV-e bola návšteva prezidenta SR Andreja Kisku, jeho osobné stretnutia s majstrami, ktorí svoj život zasvätili ľudovým remeslám. Andrej Kiska vo svojom príhovore ocenil kultúrny prínos talentovaných osobností pre našu súčasnosť, ich podiel na vytváraní kultúrnej identity národa, ich príkladnú oddanosť k remeslu a ručnej umeleckej výrobe. Takíto majstri nevychádzajú z učilíšť, ale sa nimi musia stať vlastným pričinením, vlastnou zručnosťou a vedomosťami zhromažďovanými po celý život. Je to ich dlhoročný individuálny zápas o zachovávanie unikátnych javov v oblasti ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel na Slovensku. Spolu s odborníkmi v ÚĽUV-e im patrí vďaka za to, že tradičné znalosti a kultúrne dedičstvo s tým spojené vieme odovzdávať novým generáciám pokračovateľov.
  Vybraní majstri prezidentovi SR aj predviedli viaceré svoje remeselné zručnosti – točenie na kruhu, paličkovanie čipiek, tokárstvo, rezbárstvo, brašnárstvo a ďalšie. Súčasťou stretnutia bola tiež spoločná prehliadka výstavy „Náš príbeh. ÚĽUV – 70 rokov podpory tradičných remesiel na Slovensku“, ktorá mapuje históriu ÚĽUV-u cez príbehy tradičných výrobkov až po autorský dizajn inšpirovaný tradičnou remeselnou výrobou. Výstava potrvá pre verejnosť do 26. septembra 2015.

  „Byť majstrom remesla nie je vôbec také jednoduché, ako to na IMG_4755prvý pohľad vyzerá. Vyžaduje si to súhru rúk, citu a trpezlivosti a neraz trvá roky, kým spod rúk remeselníka vyjde majstrovský kúsok. Je našou povinnosťou uctiť si týchto ľudí, ktorí sa rozhodli pokračovať v udržiavaní tradičných remesiel a hodnôt. Preto sme sa pri príležitosti 70. výročia rozhodli usporiadať stretnutie majstrov ľudovej umeleckej výroby za účasti prezidenta SR a tým vyzdvihnúť ich dôležitosť pre našu spoločnosť,“ hovorí generálna riaditeľka ÚĽUV-u, Dana Kľučárová.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.