PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Mojmír
 • Rozmarija na Francúzskom karnevale

  FR Limoux Rozmarija Basista&masky 15FS Rozmarija, ktorý pracuje pri ABC – centre voľného času v Prešove, sa v utorok šťastne vrátil z  medzinárodného karnevalu  z Francúzska.

  37 členná reprezentačná výprava  bola na karnevale po prvý krát. Mestečko  Limoux, ležiace na juhozápade Francúzska, blízko historicky zachovalého, prenádherného, stredovekého mesta Carcassone, hostilo umelcov latino – amerických tancov z Brazílie, Columbie, Portugalska, Talianska, domáceho Francúzska a Slovenska.

  Karnevalový sprievod, ktorý trval celý víkend, ukončil najdlhší festival vo Francúzsku. Sprievod viedol bubenícky orchester v rytme samby a Rozmarija  išla hneď za ním. Tanečníci, muzikanti a speváci oblečení  v tradičných zimných kostýmoch východu Slovenska, boli najviac odetí zo všetkých zúčastnených. Zaujať bolo naozaj ťažké. V sprievode sa so stoickým pokojom prechádzali  profesionálne  benátske masky z Marseille, ohnivé, sporo odeté tanečnice samby z Brazílie a Portugalska, ktoré zdobili len obrovské perá, talianskí vlajkonosiči a pestrofarebné vášnivé Columbijčanky s fodrovanými sukňami s mužmi v šašovských kostýmoch. A to všetko sprevádzal obrovský zelený drak, žena v obrovskom vajci a  masky na choduliach.

  Napriek tomu, východniarske dievčatá a chlapci, spôsobili rozruch po všetkých uliciach, kade sa vlnil sprievod. Napriek zime bolo v uliciach množstvo ľudí, ktorí prijali Rozmariju s vrúcnosťou, úprimnosťou a radosťou. Ďakovania nemali konca. Rozmarija bola hodnotená od Francúzov ako najlepšia, najemotívnejšia a najenergickejšia zo všetkých zúčastnených. Tá, ktorá priniesla do Limoux slnko.

  Úprimnosť a energia tromfla nahotu a Rozmarija sa ocitla na titulných stránkach regionálnych novín. Bolo to nečakané a príjemné poznanie. Tak, ako spoznanie  galantných Francúzov, úžasného jedla s prekvapivo šťavnatými sušenými marhuľami  chrumkavými bagetami a kačacím  mäsom a milou starostlivosťou.

  Čas pobytu bol krátky a cesta domov dlhá, no krásna. A tak sa Rozmarija na azúrové pobrežie a francúzsku riviéru vráti ešte raz tento rok v júli. Rozmarija zanechala po jednom dni za sebou zvedavosť, ktorá prinútila Francúzov hľadať Slovensko na mape sveta. Rozmarija prišla ako skromná šedá myška do Francúzska a odišla ako šťastný výherca. Nič nie je krajšie ako zažiť úprimné ocenenie  Vašej práce a vrátiť sa šťastne domov ku všetkým  svojim blízkym.

  Dana Kovalčiková

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.