PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • Na skle maľované

  tradičnú sklomaľbu chcú kultúrne strediská v Bielsku-Bialej a v Dolnom Kubíne vzkriesiť projektom tvorivých dielní i medzinárodnou súťažou

  sklomaľba_1 (Large)Dielo rúk a srdca. Pod týmto názvom aktuálne vyhlasuje Regionálne kultúrne stredisko v Bielsku-Bialej a Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, medzinárodnú súťaž v maľbe na sklo, určenú všetkým záujemcom o túto výtvarnú techniku zo Slovenska i z Poľska.

  Maľba na sklo je podľa slov Miroslava Žabenského, riaditeľa Oravského kultúrneho strediska pritom tradičnou ľudovou výtvarnou technikou a sakrálna sklomaľba v minulosti mala svoje čestné miesto v každej prednej izbe dreveníc nielen na Orave. „Je iba na škodu, že táto invenčná technika sa akosi vytratila z pozornosti amatérskych výtvarníkov i pedagógov výtvarníkov“ – dodáva.

  Hlavným námetom súťažných prác by mali byť témy, ktoré prezentujú bohatstvo folklóru prostredníctvom žánrových výjavov viažucich sa na obrady, zvyky, zábavu, tanec, hudbu, odev, výjavy späté s cirkevnými sviatkami, svätcami, ako i vyobrazenia znázorňujúce Jánošíka, ľudového hrdinu nezvyčajne populárneho na Slovensku aj v Poľsku. Cieľom je, aby  súťažné práce naviazali na ľudové umenie charakteristické pre obidve krajiny.

  sklomaľba_2 (Large)Svoje sklomaľby môžu deti i dospelí zasielať na Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne do 20. mája, vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční v Bielsku-Bialej 1. júla 2015 a posúťažná výstava v priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne od 3. do 30. júla 2015. Pre víťazov v jednotlivých kategóriách sú určené finančné ceny. Prihlášku si môžete stiahnuť tu!

  Súčasťou projektu je i realizácia cyklu tvorivých dielní, na ktorých lektori zo Slovenska i z Poľska do tajov a technológie sklobaľby zasvätia deti, pedagógov výtvarnej výchovy i ďalších záujemcov, ktorí sa prihlásia na Oravské kultúrne stredisko. Tvorivé dielne sa uskutočnia v mesiacoch marec a apríl na Orave. Tvorivé i prezentačné aktivity zamerané na prezentáciu sklomaľby sú súčasťou projektu, ktorý podporil Medzinárodný Višegrádsky fond.

  PhDr. Miroslav Žabenský

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 9,50 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.