PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Mojmír
 • Deň materinského jazyka za jeho hranicami

  SKUS Slnečnica oslávila Deň materinského jazyka v Galérii Babka

  20150221_125828Na pozvanie Galérie Babka SKUS Slnečnica vystupovala spevom a tancom pred vzácnymi hosťami na oslavách Dňa materinského jazyka 21.februára 2015. Bolo to ich prvé vystúpenie v tomto roku.

  Dievčatá zo speváckej dievčenskej skupiny Blanka Valentová a Djina Grnčová hneď na začiatku programu zaspievali pieseň, ktorá sa spieva v Padine aj na Slovensku pod názvom De že ideš Helenko..

  Členovia staršej folklórnej skupiny Anja Chrtanova, Kristína Boborova, Nina Garafijatová,Tatiana Štaubová, Karol Štaub, Ivan Sabo, Žeľko Urban a Ljubo Berković sa predstavili tancom s názvom V Padine pri kostole veselo je….
  Pod choreografiu sa podpísala zakladateľka Spolku a choreografka Martina Hlavča.

  Elena Sledečeková Šimáková, vedúca speváckej skupiny sa predstavila srbskou piesňou s názvom Pod jelom zaspalo devojce. Hrou an harmonike všetky vystúpenia sprevádzal Vladimír Halaj.

  Za celý Spolok sa prihovorila Martina Hlavčová, ktorá sa poďakovala galérii Babka za pozvanie a predstavila SKUS Slnečnicu.

  O činnosti SKUS Slnečnica sme informovali vzácných hostí Eduarda Kukana, predsedu Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Srbsko, Irenu Vojáčkovu-Sollorano, koordinátorku Spojených národov v Srbsku, Jeho Exelenciu veľvyslanca Slovenskej republiky v Srbsku Jána Varšu a zástupcu gevernéra Moravskoslezského kraja Českej republiky Ivana Strachoňa.

  Celý rok činnosti SKUS Slnečnica sa niesie pripomenutím výročia 200 rokov narodenia Ľudovíta Štúra, ktorý bol najvýznamnejším predstaviteľom slovenského národného obrodenia v polovici 19. storočia. Uzákonil (Kodifikoval) spisovnú slovenčinu založenú na stredoslovenských nárečiach v roku 1843 v Hlbokom.


  Fotografie Katarína Mosnáková-Bagľašová a Martin Markuš

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 7,75 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.