PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 • Čertkus Lúčny – Succisa pratensis

  Chcel by som upriamiť pozornosť na jednu, veľmi málo známu liečivú bylinku s „poetickým“ názvom Čertkus lúčny. S touto rastlinou som sa stretol pred mnohými rokmi, čisto náhodou a jej liečivé účinky ma proste presvedčili.

  ČertkusAká to je rastlinka? Pomerne nenáročná, na miestach výskytu hojná, dorastajúca do výšky 1 meter. Stonka je hrubá asi 2-3 mm, pomerne pevná, mierne ochlpená. Listy sú kopijovité a vrúbkované. Kvety sú pologuľaté, fialovo-modré, zriedkavejšie svetlo ružové až biele. Kvitne, podľa nadmorskej výšky, od júna po september. Rastlina je ľahko identifikovateľná. Rastie najmä na suchých a polosuchých miestach, obľubuje slnko a nájdeme ju aj na exponovaných chladnejších stanoviskách (osobne som ju zbieral najmä na Lysej pri Sabinove). Obľubuje kyslejšiu pôdu, nájdeme ju od nížin až po horské oblasti.

  Predmetom zberu je celá vňať, čo prináša potešenie, keďže nazbierať za náruč tejto bylinky je otázka pár desiatok minút. Zbieral som celú nadzemnú časť, t.j. byľ, listy aj kvety. Podľa viacerých zdrojov sa zbiera aj podzemok, ale toto som neskúšal.

  Čo ma na rastlinke zaujalo? V liečiteľstve sa používa najmä pri kašli a bolestiach dýchacích ciest, čo môžem potvrdiť (viď nižšie), ako aj pre zlepšenie metabolizmu, či pri závratoch. Liečivka obsahuje najmä saponíny (t.j. látky, ktoré čistia) alebo odbornejšie napísané:  prírodné saponíny majú viaceré farmakologické účinky. Znižujú hladinu cholesterolu, pôsobia antibakteriálne, fungicídne, protivírusovo, imunomodulačne.. Okrem nich obsahuje glykozid, kyselinu tanínovú a veľa iných, mne nič nehovoriacich látok. Naopak, potešilo ma aj to, že nie sú stanovené maximálne množstvá na užívanie.

  Ako som spomínal, nazbierať slušné množstvo sa dá za krátku chvíľu. Na zber soČertkus1m používal obyčajné nožnice. Spracovať sa dá ešte zelená (napríklad rezaním či krájaním), alebo vysušiť, polámať a následne rozdroliť (ja som používal ručný elektrický sekáč – mixér, ktorý síce dostal zabrať, ale dostal som kvalitnú sušinu). Čo s rastlinkou? Buď zápar čerstvej byliny, tu neslobodno zabudnúť, že takýto zápar je potrebné lúhovať veľmi krátko, ako zelený čaj, t.j. 2-4 minúty. Zo sušiny sa robí vcelku chutný čaj, ktorý, vďaka kvetom, mení farbu. Lúhuje sa 7-10 minút, podľa veľkostí sušiny. Mne osobne sa ale osvedčila čajová zmes s materinou dúškou, myším chvostom, ostružinou a mätou, v pomere 2:2:1:1:1 (čertkus, materinna dúška, myší chvost, ostružina, mäta). Takýto čaj skutočne úspešne liečil zapálené hrdlo, kašeľ a to rýchlo a účinne.
  Z iných zdrojov som sa dočítal, že z bylinky sa robí aj odvar najmä na alergické a kožné ekzémy. Ale s tým nemám skúsenosti.

  Takže ak ste fanúšik byliniek a pri túlačkách nájdete túto bylinku, nebojte sa, zoberte si ju a potešte sa jej liečivými účinkami.

  (Zdroj aj: http://botanika.wendys.cz/kytky/K22.php; http://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/certkus–lucni)

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 7,25 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.