PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 • Gaštan jedlý

  Gaštan jedlýUž dvetisíc rokov je tomu, čo sa pestovaniu gaštana jedlého začali venovať Gréci a neskôr Rimania. Zrejme vedeli prečo. My si dnes niečo o gaštane jedlom povieme z pohľadu jeho účinku na naše zdravie.
  Len tak pre informáciu si povedzme, že gaštany obsahujú mnoho vitamínov. Napríklad vitamín B, E, K a majú tiež vysoký podiel vitamínu C. Jeho množstvo v gaštanoch je porovnateľné s podielom vitamínu C v citróne. A preto je na mieste je otázka prečo ľudia stále preferujú iba citróny?
  Okrem iného v gaštanoch nájdeme zároveň zinok, železo, horčík, fosfor, vápnik či draslík. Ale aj tanín, ktorý je tiež účinným antioxidantom a pôsobí protirakovinovo.
  Plody gaštanov majú pozitívny vplyv na vlasy, kožu, ale aj žalúdok, srdce, mozog, reumatické ochorenia a krvný obeh.
  Konzumácia plodov gaštanu pomáha vyplavovať jedy z pečene, podporuje trávenie. Gaštan jedlý neobsahuje glukózu, sodík ani lepok. Je teda vhodný aj pre celiatikov.
  Sú veľmi vhodnou potravinou pre ľudí trpiacich srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom, pretože neobsahujú sodík.
  Zaujímavosťou je aj fakt, že udržujú pamäť v kondícii.
  Gaštanom sa tiež pripisujú priaznivé účinky pri málokrvnosti, vyčerpanosti, bolestiach hlavy a chronickom kašli.
  Gaštany jedlé potláčajú únavu, nespavosť i depresiu a svojím zložením pomáhajú pri podpore imunity.
  Obsahujú len tri percentá tukov, takže si ich môžete kedykoľvek smelo dopriať. Čerstvé gaštany sú nízko kalorické, obsahujú len 180 kalórií na 100 gramov, čo znamená, že sú menej kalorické ako napríklad mandle, lieskové oriešky alebo ktorékoľvek sušené ovocie.
  Gaštany neobsahujú žiadny cholesterol a ani glutén, preto naisto nepriberiete napriek tomu, že plody sú veľmi výživné, ktoré obsahujú 30 až 60 % škrobu a 6 až 10 % bielkovín.
  Liečivé účinky majú aj listy a kôra gaštana. Listy môžete použiť pri bronchitíde, astme. Uľahčujú vykašliavanie hlienu a pôsobia protireumaticky. Z listov sa pripravuje macerát, alebo nálev. Z kôry sa robí odvar, ktorý detoxikuje črevá, pôsobí proti hnačke a osvedčil sa i pri krvácaní tráviaceho ústrojenstva.
  No a ak máte upchaté nosné dutiny, tak vložte surový gaštan do vody na dva až tri dni a z mäkkej dužiny vytvarujte pevný valček a vložte do nosnej dierky. Opakujte to s odstupom dvoch dní. Hlieny sa vám pustia z oboch nosných dierok bez toho, aby ste valček vyberali. Pozor si však dávajte na vdýchnutie!
  Je zaujímavé, že stromy gaštana odoberajú z prostredia negatívnu energiu? Môžete im odovzdať akýkoľvek zdravotný problém, fyzický aj psychický.
  Ak máte zápal, bolí vás chrbtica alebo kĺby, držíte v sebe zlosť, ste agresívni alebo máte bolesť v duši, pritlačte sa k stromu chrbtom, zátylkom a krížovou časťou tela. Predstavte si, ako všetko zlé z vás odchádza. Stačí chvíľa, dve – tri minúty. Nezabudnite sa stromu za jeho liečivé účinky poďakovať.
  Zdal sa vám záver môjho dnešného príspevku neuveriteľný? Nuž to už nechávam na vaše osobné postoje. Ja z mojich skúseností môžem povedať, že to naozaj tak ,, funguje“ !

  Veľa zdravia vám všetkým praje váš Eugen

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 3,, priemer: 6,67 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.