PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ivica
 • Cibuľa

  Dnes si niečo povieme o cibuli.
  http://www.dreamstime.com/-image19797346Možno sa pousmejete, že do bylinkárne som zaradil cibuľu aj napriek tomu, že cibuľu dôverne poznáme a je takmer každodennou prísadou v slovenských domácnostiach. No uvedomujeme si pri jej konzumácii koľko priaznivých účinkov na náš organizmus v sebe skrýva? Nuž neprekvapte sa zisteniu, že túto ingredienciu ľudstvo pozná už vyše 5000 rokov.
  A ako to už máme vo zvyku, povedzme si na úvod čo v sebe cibuľa obsahuje.
  Každopádne väčšie množstvo vitamínu C. Nájdeme v nej aj vitamíny B1, B2, provitamín A, zinok, draslík, železo, selén, fosfor, vápnik, síru a kyselinu askorbovú.
  Okrem toho aj fytoncídy. Ich úlohou je ničenie choroboplodných zárodkov a dokážu zastaviť rast niektorých baktérií a mikroorganizmov.
  Šťavou z cibule vyliečite niektoré druhy kašľa a uvoľníte priedušky. Je taktiež močopudná a priaznivo pôsobí na obličky i močový mechúr.
  Nezabúdajte na dôležitý fakt, že cibuľu nikdy nečistite a nekrájajte do zásoby, pretože vám cibuľa po 24 hodinách státia sa stane toxickou
  Cibuľa znižuje hladinu cukru v krvi, čo pripisujeme obsahu rastlinného hormónu zvaného glykoquín. Ten predlžuje rozklad inzulínu v organizme a zároveň dobu jeho pôsobenia. A preto malá rada pre diabetikov: Čím viac cibule diabetik zje, tým bude jeho hladina cukru nižšia.
  V cibuli nájdeme aj flavonoidy (rastlinné druhotné metabolity v podobe kvecertínu, ktorý je jedným z tých najsilnejších, ktorý má antioxidačné účinky, a preto znižuje vysoký krvný tlak, hladinu tukov v krvi, dokonca bráni aj vzniku rakovinotvorných buniek.
  Zistilo sa tiež, že konzumácia cibule rapídne znižuje riziko tvorby nádoru prostaty. No a pokiaľ máte problémy s plynatosťou, alebo zápchou siahnite po cibuli. Pretože práve vďaka vysokému obsahu enzýmov má priaznivé účinky na zápchu a plynatosť.
  Zjedením surovej cibule sa údajne dá zastaviť alebo zmierniť astmatický záchvat. Pretože jej antialergické účinky a tiosulfinát, ktorý cibuľa v sebe má rozširuje bronchiálne cesty. Moji priatelia tvrdia, že účinok sa prejaví už pár minút po zjedení.
  Zahraničné výskumy poukazujú na preventívny vplyv cibule proti osteoporóze, s ohľadom na vysokú koncentráciu zinku, ktorý je potrebný na stavbu kostí.
  Kvalitu vašich vlasov a nechtov vám cibuľa zlepší vďaka obsahu zinku, síry a kremíku.
  A pokiaľ zalistujete v zozname potravín najmenej kontaminovaných pesticídmi, nájdete tam práve cibuľu.
  Krásnu spomienku mám v spojení s cibuľou na moju starú mamu, ktorá vhodnou prvou pomocou pri uštipnutí včelou mi prikladala na boľavé miesto ( po vytiahnutí žihadla ) cibuľu. A dobre si spomínam, že aj opar liečila cibuľou.
  A ak nás bolelo hrdlo? Pre starkú žiaden problém. Nasekala cibuľu uvarila s troma lyžičkami medu na sirup a užívali sme ho po lyžičkách trikrát denne. A účinok sa samozrejme dostavil.
  Máme tu radu aj pre parádnice. Pokiaľ máte vlasy bez lesku, cibuľa je pre vás to pravé. Existujú dve varianty, ktoré pomôžu. Jednoduchší spôsob je večer si potrieť vlasy prekrojenou cibuľou a ráno si ich umyť. Ak vám to nestačí, môžete si z cibule a alkoholu pripraviť špeciálne tonikum.
  A ako na to?
  Tri menšie cibule nakrájajte a zalejte alkoholom. Nechajte niekoľko dní odstáť. Potom tento liečik pravidelne aplikujte na mokré vlasy. A malo by vám to pomôcť aj pri vypadávaní vlasov.
  No a čo na záver o cibuli ešte? Bolo by toho naozaj veľmi veľa, tak že si napíšeme iba niečo v skratke.
  Napríklad zhrdzavené nože budú vďaka nej ako nové a určite viete, že vie pohltiť pach farby po maľovaní.
  A nekupujte zbytočne drahé takzvané lapače baktérií, keď si ich pomocou cibule urobíte aj samy. V období chrípok ju rozkrojte a nechajte voľne položenú na tanieriku. Cibuľa vám vyčistí celý priestor a baktérie nebudú mať šancu.
  Tak čo poviete? Možno sa vám z mojich rád niečo zapáči a ako liek nech vám pomôže.

  To vám praje váš Eugen

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 1,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.