PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Marcela
 • Úcta k našej histórii – Šaliansky Maťko

    556145_421752174571099_1027008940_nDňa 13. 2. 2013 sa v Prešove sa konala krajská súťaž v prednese slovenských povestí pod názvom Šaliansky Maťko. Bol to už jubilejný 20. ročník, každoročne usporadúvaný aj  pod záštitou Matice slovenskej. Prítomných privítali : Mgr. Bibiána Šabeková za obvodný úrad Prešov – odbor školstva, Mgr. Šimčíková, riaditeľka CVČ , Mgr. M. Butková, zástupkyňa riaditeľa ZŠ Prostejovská, na pôde ktorej sa súťaž konala. Deti si vypočuli aj povzbudivé slová pani Mgr. Marty Skalkovej, riaditeľky knižnice P. O. Hviezdoslava. Predseda Krajskej rady MS PhDr. Ladislav Matisko pripomenul, že obvodné a celoslovenské kolá sa konajú vo významnom Roku sv. Cyrila a Metoda, súčasne aj v Roku 150. výročia založenia Matice slovenskej. Vyslovil aj prianie: „Milé deti, pevne verím, že práve vy budete pokračovateľmi takých rečníckych velikánov, akými boli Ľudovít Štúr, Štefan Moyzes a ďalší. Možno o dvadsať rokov niektorí z vás zasadnú do poslaneckých lavíc slovenského parlamentu. Verím, že tam zaznie ľubozvučná slovenčina, ako znela z úst Ľudovíta Štúra na Uhorskom sneme, kde predniesol pamätnú reč.

  Po krátkom kultúrnom programe FS Rozmarija z ABC voľného času v Prešove, sa začala samotná súťaž. Pozorné ucho poslucháčov si vypočulo povesti o zbojníkoch, tiež o vojakovi, sklenárovi, čertoch – pytačoch o vílach, aj o Solivare, ba aj o zázračných historických miestach a udalostiach, ktoré sa udiali na našom krásnom Slovensku. Rovnako tak čarovne zapôsobili na nás detskí interpreti. Z ich úst znela mäkká ľubozvučná slovenčina. Predsedníčka jednej z porôt pani PaedDr. Eva Kollárová zhodnotila výkony recitátorov ako veľmi vyrovnané a kultivované. Porota v každej z troch kategórií hodnotila zmocnenie sa umeleckého textu, vlastnú interpretáciu povesti, využívanie pauzy, melódie vety, ba i funkčnosť rekvizity. Vybrať z 36 detí tri, ktoré budú pokračovať na  celoslovenskej súťaži v Šali, nebolo ľahké.

   

  Umiestnenie

  I.  kategória:               1. miesto – Ľubomír Krišťan, ZŠ Sídl. II Vranov n. T

  2. miesto – Ema Baníková,  ZŠ Mlynská Stropkov

  3. miesto – Bronislava Mareková,  Nám. Š Kluberta Levoča

   

  II. kategória:              1 . miesto – Ivana Koreňová,  SZŠ Giraltovce

  2. miesto – Bibiána Baňasová,  ZŠ Hviezdoslavova Sabinov

  3. miesto – Ivana Mečarová,  SPŠ Letná, Poprad

   

  III. kategória :            1. miesto – Lenka Kuzielová,  SPŠ Poprad

  2. miesto – Andrej Lipták,  ZŠ Kúpeľná Prešov

  3.miesto – Mária Havrišková,  Pugačevova 7, Humenné

  Na záver si dovolím odcitovať slová PaedDr. Evy Kollárovej, ktoré boli určené súťažiacim deťom: „Neberte to ako súťaž, skôr ako sviatok. Každý deň, keď niekoho skutočne potešíme, je predsa sviatkom.“ Ja dodám, že aj pre mňa bol tento deň sviatkom. Škoda, že sa obrazový záznam z tohto podujatia i z nádherného kultivovaného rečového prejavu našich krásnych detičiek nedostáva na obrazovku verejnoprávnej televízie.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 8,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.