PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 • Škaredá streda, začínajú rybacie hody

  600702_440270636042748_128270000_nĽudová múdrosť hovorí,  že keď je dlhý fašiang, vydávajú sa len pekné dievčatá a keď sú fašiangy naopak, krátke, vtedy sa vydajú všetky, aj tie škaredé, pretože mládenci nemajú veľa času preberať a berú dievčatá skraja.

  Fašengi še kraca, už še nenavraca, stare dzivki laju, že še neodaju. 

  Kratke fašengi i pre šumne dzivki, dluhe fašengi i pre britke dzivki.

  No basa je pochovaná. Kňaz parodujúci obrad rozlúčky ohlasuje koniec zábavy a lúči sa s basou. Po bujarej zábave nastáva čas očisty a pôstu. Prvým pôstnym dňom je Popolcová streda alebo tiež aj Škaredá streda, Sadzová alebo Čierna streda. V predkresťanskej dobe bol popol symbolom smútku a zániku, zohrával rovnako dôležitú úlohu napríklad aj pri veštení a čarovaní. Popol mal pre našich predkov svoje významné miesto v ľudových zvykoch. Naši predkovia prikladali  tomuto dňu deň veľký význam, lebo začína obdobie, kedy sa dá predpovedať celý nadchádzajúci rok. Začína sa obdobie dôležitých pranostík.

  Aká Škaredá streda – taká jar, aký Zelený štvrtok – také leto, aký Veľký piatok – taká jeseň a aká Biela sobota – taká zima. Ak bude v škaredú stredu pršať bude pršať aj počas žatvy.

  Popolcová streda je deň, ktorým sa začína obdobie veľkonočného pôstu a začína sa 40 dní pred Veľkou nocou. Je to obdobie, v ktorom sa v ľudovom prostredí prelína cirkevné obradoslovie so starými zvykoslovnými úkonmi predjaria a jari. V kresťanskej tradícii symbolizuje Kristových 40 dní strávených pokáním na púšti. Prečo Škaredá streda? Judáš Iškariotský, ktorý sa v tento deň mrzko “škaredil” na Ježiša Krista, aby ho potom bozkom zradil. Preto sa dnes na nikoho nemračte.
  Dnes by ste mali umyť hrnce a všetok riad od mastných jedál a začať jarné upratovanie. Pre gazdinky to bola posledná šanca dôkladne vyupratovať pred Veľkou nocou celú domácnosť, vrátane povymetania komínov. Gazdovia zase opravovali vozy, pluhy a náradie, aby boli pripravení na jarné práce na poliach.  Jedlo počas dňa na Popolcovú stredu pozostávalo z nejakej pôstnej polievky, väčšinou kyslej mliečnej  a z cestovín s makom („válkov“, čiže šúľancov) alebo sa varili pirohy. V mestách sa zase konali rybacie hody.  Zbožnejšie ženičky zjedli až večer niečo na zahnanie hladu. Ľudia ešte na Popolcovú stredu preoblečení za rôzne zvieracie alebo komické masky robili obchôdzky okolo domov. Tancovali špeciálne obradné tance. V niektorých oblastiach sa ľudia so zábavou lúčili už v utorok o polnoci, inde v až stredu na obed. Stalo sa zvykom pochovávať basu alebo iné hudobné nástroje, čo symbolizovalo koniec muziky, koniec zábavy. Začína teda obdobie znovu očisty.

   FOTO: Anton Trebuľa

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 8,, priemer: 9,75 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.