PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • Pltníctvo na Dunajci

  historia_plte_bigDunajec slúžil od pradávna aj ako dopravná tepna. Už v 2. storočí pred našim letopočtom sa k Baltiku splavovali grécki a rímski kupci kvôli jantáru. Neskôr sa prepravovalo drevo, železo, antimón, liečivé korienky, sušené slivky, syr, medovina a ďalšie.

  Z tejto tradície sa preniesli na pltnícky klobúk ozdoby z Baltiku – za každý splav jedna mušlička. Po veľkých povodniach z r. 1813, ktoré znemožnili ďalšiu prepravu začalo pltníctvo ako nákladná preprava upadať a v r. 1923 zaniklo.

  Medzi prvých priekopníkov pltníctva na Dunajci patrí cestovateľ Daniel Krman z Omšenia pri Trenčíne, ktorý sa plavil po Dunajci na dlabanej plti v auguste 1708 ako vyslanec ku švédskemu kráľovi Karolovi XII., aby dohodol podporu pre odboj. Podľa ústneho podania prvým sprievodcom Pieninami a zároveň prvým výrobcom pltí bol Gondek – Kasper zo zamagurskej Lesnice.

  Začiatky svojrázneho pltníctva môžeme datovať do 18.-19. storočia. Od roku 1950 prešlo pltníctvo viacerými prevádzkovateľmi a až sa vyvinulo do súčasného stavu, kedy sa môžete splaviť viacerými spoločnosťami. Dá sa povedať, čo prístav, to pltnícka spoločnosť. Prístavisko je za mestom Spišská Stará Ves (smer na Starú Ľubovňu), v obci Majere a v Červenom Kláštore ( v areáli „Penzión Pltník“ )

  plte2Pltníctvo dnes

  Pltníctvo v Pieninách sa v poslednej dobe stalo vyhľadávanou turistickou atrakciou na spoločnom Slovensko-Poľskom úseku rieky Dunajec. Vyhliadkové plavby na pltiach ponúkajú počas letnej sezóny, v čase od 1. mája do 30. októbra. Začiatok plavby je v Spišskej Starej Vsi z nástupišťa Nokle (riečny km 168,4), koniec v Lesnici (riečny km 153,95), kde Dunajec opúšťa územie Slovenskej republiky.

  Vyhliadková plavba trvá 90-130 minút v závislosti od výšky hladiny Dunajca a od toho, z ktorého prístaviska sa plavba začína. Počas plavby turisti dostanú v slovenčine, v nemčine a angličtine erudovaný výklad o flóre a faune, histórii, tradíciách a prírodných krásach Pienin. Výklad je podrobný, odborný a vie byť aj veľmi vtipný (tiež záleží aký pltníci Vás sprevádzajú).

  Celková dĺžka splavu je 9 – 14,5 kilometra. Závisí to od toho, akom prístavisku sa nalodíte. V Lesnici máte možnosť odviesť sa na koči poháňanom koňmi (cenu si pravdepodobne dohodnete s kočišom) pred Chatu Pieniny, kde sa nachádza štýlová reštaurácia so živou goralskou hudbou a tradičnou kuchyňou. Chata Pieniny taktiež ponúka tzv. „pasovanie za gorala“ (všetko si dohodnete s majiteľom Chaty Pieniny). Naspäť sa môžete vybrať pešo popri Dunajci,  požičať si bicykel, odviesť sa mikrobusom alebo na koči.

   

  Foto a video: zdroj internet

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 10,, priemer: 7,90 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.