PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Mojmír
 • BILANCOVANIE ROKU 2012 SÚBORU GERLACHOVČAN

  65587_568835279795783_1551031067_nAko sme už na Slovensku zvyknutí, na konci roka sa stalo zvykom bilancovať všetko. V ekonomike je to situácia, ktorá bola a následky pre nový rok, politici bilancujú svoje výkony počas roka, ľudia to, čo stihli či nestihli a pod. Aj my sme sa pre podobný krok rozhodli, aby ste s nami prežili to šťastie, že ako mladučkí sme ostali verní tomu, prečo sa súbor Gerlachovčan rozhodol založiť len 20 ročný Gabriel Grešš a zachovať tak zvyky svojich predkov v Gerlachove, obci okresu Bardejov, o ktorej by sme možno bez neho, a jeho snahe či snahe ostatných členov v iných častiach Slovenska ani nevedeli.
  Sme síce súbor s krátkou tradíciou, no zato bohatou na zážitky. Súbor Gerlachovčan vznikol v marci 2012 pod vedením Gabriela Grešša. Za tento krátky čas sme stihli vykúzliť úsmevy na tvárach nadšencov ako mužov tak i žien folklóru v malebnej dedinke Malcov okres Bardejov s choreografiou vtedajšej pedagogičky tanca . Podobný úspech zožali aj naše najmenšie detičky. Súbor sa v tej dobe tešil 53 členom a členkám, ktorí tvorili skupinu mládeže, skupinu dospelých a tiež detí. Otvorenosť súboru ako jednej rodiny nemala medze, o čom svedčí aj to, že sme mali jedného člena marginalizovanej skupiny, ktorý zastával post hudobníka, konkrétne harmonikára. 421937_596321833730598_968935737_nSúbor sa tešil úspechom aj v dedinke Kružlov, kde mal niekoľko vystúpení v zastúpení speváčok súboru, tanečníkov, detičiek. Zastúpenie sme mali tiež aj na Dni matiek v obci Gerlachov (naše prvé vystúpenie), o ktorom sme už zverejnili články na portáli Folklorista.sk aj na JankoHraško.sk. Po úspešných vystúpeniach a priaznivých ohlasoch súbor Gerlachovčan neváha a prijíma výzvu Lendaku pod Tatrami na účinkovaní v ich nádhernom folklórnom programe, ktorý každoročne už niekoľko rokov organizujú. Tam sme sa tiež napriek nepriaznivému počasiu tešili krásnemu privítaniu, pozitívnym ohlasom a úžasnému pohosteniu tunajších ľudí. Aj týmto článkom by sme im chceli vyjadriť veľké ĎAKUJEME, pretože sme sa tam cítili veľmi príjemne, a pretože nám dali šancu sa prezentovať aj napriek krátkej histórií. Tiež za zážitky čo sme si mohli v ich goralskom drsnom prostredí zažiť, kde sme nehostinnosť prírodných podmienok ani nevnímali pre ich krásne, a vo všetkom iné folklórne vystúpenia, netradičné pre náš región. V Lendaku sme už mali aj hosťujúci mužský spevácky zbor obce Kružlov LIPKA, speváčku Koženú a iných, s ktorými po úspešnej akcii súbor udržiava naďalej spoluprácu. Po tomto zážitku však nasledovali ďalšie. Veľkou výzvou tiež bolo čepčenie nevesty členky súboru, kde sme sa prezentovali v dobrom svetle, nakoľko to bola naša prvá skúsenosť s takouto akciou. Z dobre overených zdrojov vieme, že súbor bol veľmi pekne a pozitívne hodnotený na spomínanej svadbe medzi všetkými pozvanými svadobčanmi. V obci Gerlachov súbor povzniesol náladu prítomným spevom, tancom na Heligónke 2012 organizovanou Maticou Slovenskou. 166767_596323060397142_1599487914_nNasledovalo vystúpenie v Lukove, kde členovia súboru pri príležitosti Dňa seniorov potešili našich starších, úctu si zaslúžilých občanov a občianky. Tak to bol krátky prierez vystúpení v období od marca do júla. Nastal čas prázdnin, a ako správny súbor sme sa pekne rozlúčili na dlhšiu dobu (do času vystúpení) na súborovej opekačke, čo by sme chceli zaviesť ako príjemnú tradíciu pre tých, ktorých, napriek nie vždy priaznivým podmienkam, ťažkým chvíľkam ak niečo nebolo podľa predstáv a podobne, ostali folklóru, ktorý chceme zanechať aj pre generácie po nás, verní a verné.
  Nový školský rok súboru, ako sme si ho familiárne nazvali, sme začali s komplikáciami, nakoľko bola prerušená spolupráca s tanečnou pedagogičkou, a tak začal boj o nové finančné prostriedky na nového pedagóga. V ústrety nám vyšiel p. Miroslav Fabián, pod ktorého vedením sa súbor bude snažiť o minimálne podobný úspech, aký bol v predošlom období. Už dnes sa tešíme na nové vystúpenia s novou choreografiou (takou malilinkou inscenačno-tanečnou), ktorú, síce už len 20, ale zato úspešných a vytrvalých členov a členiek, pripravuje v tomto období.
  Pevne veríme, že naďalej bude priaznivá situácia a pochopenie obecného úradu pre Súbor Gerlachovčan, a že nájdeme nových a nových ľudí, ktorí sa k našej okresanej skupine pridajú. To bude znamenať pokračovanie zachovávania zvykov v tradícií našich starých a prastarých rodičov, ktorí by dnes, ak tu už nie sú, boli právom hrdí, a isto by prispeli svojou nekonečnou múdrosťou, aby sme sa zlepšili a priblížili ich neľahkému životu minimálne v scénkach, tancoch, piesňach a hudbe členiek a členov súboru.
  Na záver chceme ešte raz poďakovať všetkým, ktorí nás podporujú, veria nám, sú členmi a členkami súboru, a obciam, kde sme boli pozvaní. Ešte pár fofo, aby ste videli, čo sme si my mohli zažiť

  Ingrid Kurkinova Greššova

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 12,, priemer: 9,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.