PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Anabela
 • Na Tri krále o krok dále

  Traja králi je označenie troch múdrcov opísaných v evanieliu podľa Matúša.  Boli to prví pohania ktorí uverili v Ježiša. Za čias Origena sa začinajú považovať za svätcov.

  Ich mená sú Gašpar, Melichar a Baltazar , aj keď tieto mena sa oslavujú neskôr, rovnako ako označenie za troch kráľov. Majú bohatú ikonografiu. Na západe jedného z nich označujú za černocha.

  Existujú ich údajné pozostatky, ktoré sú uložené v rakve v  Kolínskej katedrále. Táto rakva je darom od Fridricha Barbarosu. Dostal ich z Milána v roku 1164 a tam sa vraj dostali v 5. storočí z Carihradu.

  Tento deň sa oslavuje vždy 6. januára na sviatok Zjavenia pána.  Tento deň ukončuje vianočné obdobie a začína fašiangové obdobie. Toto obdobie je to ako keby pokračovanie roka s prípravou na v poradí ďalšie sviatky v roku Veľkú noc. Sviatok Zjavenia pána má aj bohatú folklórnu tradíciu. Zvyky, ktoré sa spájali s týmto dňom, sú typickým príkladom prelínania staroslovankých obyčají obohatených prvkami rímskej kultúry s kresťanským obradmi.

  Najznámejším zvykom je obchôdzka chlapcov oblečených v dlhých bielych košeliach s korunkami na hlavách, ktorý predvádzajú trojkráľovú hru – parafrázu novozákonného príbehu opisujúceho návštevu Troch kráľov pri novonarodenom Ježišovi Kristovi.

  Typická je aj koleda – obchôdzka kňaza s popevom po domácnostiach. Počas nej sa nad izbové dvere sa kriedou písali posledné dve číslice letopočtu a iniciálky mien troch biblických mudrcov (kráľov)  G + M + B  (Gašpar, Melichar, Baltazar), podľa ktorých tento deň dostal meno. Taktiež sa v kostoloch v tento deň sätila voda ktorá sa používala po celý rok na odháňanie zlého z príbytkov, vätenie domov …. tiež sa dávala piť chorím,  verilo že táto voda má zázračnú uzdravujúcu moc.  Od tohto dňa sa postupne začali dni predlžovať aj preto je z tohto obdobia známe  astrologické porekadlo :

  „ Na Nový rok o slepačí krok. Na Tri krále o krok dále.“

  Fašiangy –  obdobie medzi Troma kráľmi a Popolcovou stredou ktorou začína štyridsaťdňový pôst pred veľkonočnými sviatkami.

  Boli to dni radosti, hodovania, sprevádzané najveselšími zvykmi . Ich vrcholom bola fašiangová zábava.

  Fašiangy boli časom spoločenských podujatí, zabíjačiek, niekde aj vtipných sprievodov v maskách. V tomto období sa robievalo veľa svadieb, chodilo sa na zábavy, „vyzvoľovali sa chlapci za parobkov“. /voľba počas ktorej sa stávali z osemnásť ročných chlapcov mladý muži- parobci sa odohrávala na zábavách/ . Prišla na rad keď muzikanti prestali hrať.

  V minulosti sa ľudia vedeli zabávať ináč ako dnes, a to aj napriek tomu že ich život bol omnoho ťažší naplnený tvrdou prácou, vedeli si nájsť čas na spoločnú zábavu.

  Každá dedina mala svojich muzikantov „Cigánov“ ktorý hrávali zábavy.

  Zábava sa konala v dedinskej krčme, začínala v nedeľu za vidna kde sa tancovalo a spievalo   až do bieleho rána. Neraz sa parobci aj poriadne opili a neskôr sa pobili zväčša pre dievčatá, ale niekedy aj len tak bez príčiny.

  Vo fašiangovom období sa množstvo zvykov a obyčajov  spája zo snahou ovplyvniť budúcu úrodu. K najznámejším patrí vyskakovanie či nadhadzovanie žien kvôli vysokému ľanu či konopám. Fašiangové sprievody sa vyznačovali aj prezliekaním mužov za ženy a opačne, chlapci za „straškov“ .

  Ženy si fašiangové dni krátili páraním peria, čistením kukurice, pletením opálok (prútené košíky) priadkami a inými prácami. Dievky,  parobci a tiež starší sa stretávali v kúdeľných domoch , kde sa pred pôstom pripravovali na jar a sviatky s jarou spojené.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 5,, priemer: 6,80 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.