PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vendelín
 • 55. ročná história FS Hron

  (Žiar nad Hronom) Folklórny súbor Hron založil v roku 1957 Ján POLÁK, ktorý predtým pôsobil ako spevák v SĽUK- u. Mladí ľudia začali trénovať   v pivnici.V roku 1959 prišiel do súboru choreograf a umelecký vedúci Pavol DLHOPOLEC, ktorého sem tiež pritiahli zo SĽUK- u. Súbor sa rozložil na spevácku, tanečnú a hudobnú zložku. Za jeho pôsobenia (1959 –1961) sa stal súbor jedným z najlepších amatérskych súborov v bývalom Československu.

  V začiatkoch  existencie sa všetky tance tancovali len v jednom kroji, neskôr si súbor vybudoval aj svoju krojovú základňu.
  Po smrti p.Dlhopolca sa v súbore vystriedalo  niekoľko pedagógov a choreografov, ktorí naďalej udržiavali a udržujú aj jeho repertoár.K tým najvýraznejším patria Ján Kmeťka , Anna Dlhopolcová,  MUDr. Ľuba Chlupisová, Julo Tamášvi a Miroslava Vanková.

  Počas 55–ročného účinkovania sa vo folklór.súbore vystriedalo  vyše 1000 tanečníkov a spevákov. Mnohí z nich rozvíjajú ďalej svoj talent v ďalších už vysokoškolských súboroch ako sú Lúčnica, Gymnik, Stavbár, Technik, Ekonóm, Urpín a iné. A sú žiaľ už aj takí, ktorí už nie sú medzi nami, ale s láskou na nich stále spomínajú.

  POZVÁNKA NA FOLKLÓRNY VEČER

  FOTO: fshron.sk  zdroj- stránka fs hron

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.