PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Marcela
 • „Banditi“ oslávia v roku 2013 svoje desaťročné pôsobenie na hudobnej scéne.

  A je tu ďalšie pokračovanie cyklu „Keby všetky bandy sveta“ opäť so zaujímavým hosťom. Na úvod si v krátkosti pripomeňme samotného hostiteľa – skupinu Banda. Táto bratislavská world music skupina vychádza z poctivých, autentických koreňov slovenskej ľudovej hudby, ale inšpiruje sa aj inými hudobnými žánrami – starou hudbou, bluesom, jazzom, beatom a muzikou iných národov – najmä balkánskou, keltskou, slovanskou, indickou, karibskou a latinskoamerickou. Banda používa akustické hudobné nástroje a bohaté vokály s rešpektom k tradícii, ale aj v celkom novej, originálnej podobe. Banda sa významnou mierou podieľala na tvorbe hudby do filmu “Tanec medzi črepinami” režiséra Mareka Ťapáka. Jej prvé štúdiové CD BANDA jedna sa umiestnilo na 8 mieste v októbrovom hlasovaní rebríčka World Music Charts Europe 2011 (www.wmce.de) medzi nahrávkami z celého sveta. Je to doteraz najlepšie umiestnenie slovenskej kapely v histórii.

  Ich novoročným hosťom bude rovnako originálny Juraj Dufek, gajdoš a výrobca gájd z Bojníc. Máloktorý hudobný nástroj má takú dlhú tradíciu, je súčasťou hudobného inštrumentára toľkých národov a mal také spoločenské uplatnenie ako práve gajdy. Gajdy predstavujú do istej miery internacionálny a integrujúci prvok v hudobných kultúrach národov – nachádzame ich v rôznych obmenách a typoch na britských ostrovoch, vo Francúzsku, Taliansku, na Balkáne, v strednej Európe, u národov bývalého ZSSR, na Blízkom Východe, v prednej Ázii a v severnej Afrike. V jednotlivých európskych krajinách sa vytvorili nielen osobité nástrojové typy, ale gajdošská tradícia sa stala integrálnou zložkou ich národnej kultúry. Inak tomu nebolo ani na Slovensku, kde sú gajdy súčasťou roľníckej a pastierskej kultúry a kde ovplyvnili vznik osobitých tanečných typov, celú skupinu fašiangových melódií a nápevy k vianočným hrám a obchôdzkam. Slovenské gajdy sú vo všeobecnosti ľudový hudobný nástroj. Gajdy majú jednu melodickú a jednu doprovodnú, burdónovú píšťalu. Tóny v oboch vznikajú prietokom vzduchu vytláčaného z mechu – vzduchového zásobníka – cez piskory s jednoduchými náraznými plátkami klarinetového typu.

    Dva nefalšované slovenské originály pod jednou strechou a ich spoločné vystúpenie si rozhodne nemôžete nechať ujsť!

  Účinkujú: Samo Smetana (husle, mandolína, buzuki, tamburína, spev), Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka, perkusie, spev), Ivan Hanula (viola, mandolína, buzuki, spev), Peter Obuch (kontrabas, spev), Igor Ajdži Sabo (bicie nástroje, perkusie, spev) a Juraj Dufek (gajdy)

  Aj túto udalosť sme zaradili do balíčka prekvapení Vianoce s Folklorista.sk. Od 10.12.2012 môžete hrať o vstupenky na našom portále.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.