PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Móric
 • ROZTRATENÉ ZRNKÁ

  (Revúca)  Dňa 23. novembra 2012 sa v Divadelnej sále Domu kultúry v Revúcej uskutočnil folklórny program v rámci projektu Roztratené zrnká. Jednalo sa o voľné pokračovanie programu, ktorý už diváci mali možnosť vidieť na Gemersko-malohontských folklórnych slávnostiach v Klenovci. Tentoraz sa autori zamerali na novovznikajúcu folklórnu skupinu v mestskej časti Revúčka, ktorá začala vznikať a pracovať práve na pozadí príprav Roztratených zrniek. Veľkú zásluhu na tom má aj hlavná autorka tohtoročného programu Alenka Ďurkovičová z Revúcej.

  Program bol zostavený zo spomienok, príbehov a piesní. Jarný zvyk „Chodenie s Ftáškom“ divákom priblížila aj krátka inscenácia, v ktorej spolu s účinkujúcimi z Revúčky, vystúpili aj najmladší členovia detského folklórneho súboru Lykovček z Revúcej. Presne tak, ako kázal zvyk, boli to deti od 6 do 10 rokov. Diváci sa okrem toho mohli dozvedieť aj recept na „strúšky“, ktoré špeciálne na Kvetnú nedeľu, kedy sa na Revúčke chodilo s „Ftáškom“ pripravovali pre deti z vyspievaných podarúnkov.

  K jarnému obdobiu v Revúčke patrilo aj vyháňanie dobytka a pastierske piesne, ktoré v programe tiež odzneli. Chlapi z Revúčky si zaspomínali na vojenčinu, regrútske šibalstvá a regrútske pesničky; ženy zase na svadobné zvyky a odzneli aj svadobné piesne – tzv. večerné aj ranné,… smutné aj veselé,… a nechýbali ani svadobné koláče, ktoré účinkujúci na záver programu ponúkali divákom v hľadisku, ktorí zaplnili takmer celú sálu a svojim potleskom si vypýtali prídavok.

  V úlohe rozprávačov sa predstavili Vierka Kubejová, Mária Mihalková, Ondrej Hiciar a Ján Johan. Spievali mužská a ženská spevácka skupina a hrali muzikanti Miloš Siman a Marian Oláh.

  Centrum aktivizácie pamäte a vitality z Revúčky ocenilo celoročnú výskumnú prácu Alenky Ďurkovičovej na Revúčke; všetci účinkujúci tiež spoločne poďakovali pani Zuzane Hódošovej, ktorej spomienky im významne pomohli pri tvorbe programu, aj keď ona samotná už na pódium nevystúpila.

  Okrem hlavnej myšlienky projektu Roztratené zrnká – spoznávať, zachovávať a ďalej šíriť tradičnú ľudovú kultúru Gemera – Malohontu, sa v revúckom pokračovaní programu podarila jedna dôležitá vec – prepojiť najmladších nositeľov folklóru v Revúcej s tými najstaršími. A to nie len na pódiu, ale aj mimo neho. Držím im všetkým palce.

   

  Jaroslava Jelchová, GMOS

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 9,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.