PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vendelín
 • Na svätého Martina

  Jedným s pranostikových kráľov novembra je Martin.  S Martinom súvisí  množstvo pranostík, no najpopulárnejšie sú tie „konské“. Medzi najznámejšie pranostiky bez pochyby patria tie, že Martinove meniny súvisia s ochladením – s obdobím Martinskej zimy je hádam najznámejšie tá ktorá hovorí o tom, že Martin prichádza na bielom koni. U nás býva tento termín pomerne spoľahlivo časom prvého sneženia. No nie len to.

  Podľa toho, na akom tátošovi Martin pricvála, usudzujú vidiečania podľa vzoru dedov, aká bude zima.

  Vraví sa : Ak Martin príde na bielom koni, zima bude priemerná s častými odmäkmi ale aj s výskytom metelíc. Ak prirajtuje na sivkovi, zima bude striedavá, s tuhými mrazmi i zmiernením týchto prejavov, ak medzi nás populárny jazdec prikluše na žltom (plavom) koníkovi, treba sa obávať poriadne tuhej a nemilosrdnej zimy a ak je koník ryšavej farby, fajn, aj zima bude k nám vo svojej sile ohľaduplná.

   

  Pravdepodobnosť príchodu Martinskej zimy výrečne potvrdzuje odporúčacia pranostika:

  Na svätého Martina, drž sa synku komína, lebo zima začína. Iná dodáva: Na sv Martina dobrá je nám perina. Starý ľudia prízvukujú : Po svätom Martinovi už zima nežartuje, sneh a mráz rýchlo prichádzajú. Naši sedliaci opierajúc sa o výdatný prameň skúseností predošlých generácií  dodávajú, že martinské snehy a ľady sa rýchlo menia na vodu a prvý zával zimy nemá dlhé trvanie, preto že ho strieda Klementské oteplenie. Jedna z českých pranostík hovorí že : Martinuv sníh a led, vodou budou hned.

  Ako to už s pranostikovými hrdinami býva, aj Martin  nám môže čo to našepkať o dlhodobejších prognózach vývoja počasia. Do zimného slnovratu sme asi najzvedavší na Vianočné počasie. V tejto súvislosti sa hovorieva, že ak Martin a Katarína na ľade, Vianoce budú na blate. Koho by len niektorá z martinských pranostík predsa len zamrazila, pre toho je na útechu dávna pravda vinohradníkov – Na svätého Martina vchádza iskra do vína.

   

  Kto bol vlastne Martin?  Martin z Tours sa narodil, bolo to údajne v roku 316 v Savarii (dnes Szombathely). Na prianie svojho otca sa stal dôstojníkom rímskeho jazdectva v Gálii. Jeden mrazivý večer však zmenil jeho život, keď sa podelil so žobrákom o svoj plášť, ktorý rozťal mečom. V noci sa mu potom zjavil Kristus odetý v darovanej polovici plášťa. Martin opustil armádu, nechal sa pokrstiť a stal sa pustovníkom. Skromný, múdry a vážený Martin bol v roku 371 vysvätený za biskupa v Tours a diecézu doviedol k nebývalému rozmachu. Legenda hovorí, že keď sa Martin dozvedel, že ho chcú urobiť biskupom, utiekol sa schovať kdesi na kláštornom hospodárstve. Lenže husi ho hlasnými gáganím prezradili. Ľudia ho potom násilím vytiahli z úkrytu. A tak napokon Martin pochopil, že je to Božia vôľa, aby sa stal biskupom, a tak sa už nevzpieral. Martina nazývali biskupom chudobných a keď zomrel, na jeho pohrebe 11. novembra sa zišli davy ľudí, medzi nimi asi 2-tisíc mníchov. Je patrónom okrem iného aj vojakov, jazdcov, kováčov, tkáčov, krajčírov, vinárov, pastierov, hostinských, cestujúcich, chudákov a žobrákov, zajatcov, abstinentov, domácich zvierat a husí.

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 9,50 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.