PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Anabela
 • Život Slovákov v Amerike III. – Organizovanie

  S príchodom našich krajanov do Ameriky bola spojená zmena aj v ich stravovaní, obliekaní, ubytovaní i v práci, no asi najviac ich postihla zmena prostredia a strata istého kolektívu naviazaného na dedinu, v ktorej žili naviazaní na tradície, zvyky v rytme s poľnohospodárskymi prácami. V amerických podmienkach si však asi najpevnešie zo všetkého dokázali  uchovať ľudové piesne a tradíciu spojenú s náboženským životom. Tieto hodnoty sa stali hlavnými prvkami z rodného kraja, ktoré dedili aj ich potomkovia.

  V deväťdesiatych rokoch devätnásteho storočia sa aj Slováci v Amerike po vzore iných začali organizovať. Prvé Slovenské spolky  zo začiatku nevznikali z národnostných pohnútok. Pre Slovákov to bolo niečo nové cudzie, keď že doma v Uhorsku sa pre “Slovenskú vec” nesmeli organizovať. Preto základ ich spolkovej činnosti bol čisto sociálny.  Veľakrát sa stalo, že pri nejakej tragédií zahynul otec , živiteľ rodiny a tá nemala, žiaľ ani na pohreb. Práve takéto smutné udalosti prinútili slovenskú komunitu v USA  združovať sa a zakladať malé lokálne spolky, do ktorých potom pravidelne vkladali peniaze, aby v čase núdze mohli slušne, ľudsky a kresťansky pochovať svojho rodáka. Neskôr z týchto fondov dokázali zaplatiť nie len pohreb, ale sa aj slušne postarať na nejaký čas  aj o pozostalú rodinu.

  Význam týchto spolkov nebol len čisto poisťovacou inštitúciou, ale veľmi zasiahol do aj do národného a náboženského života Slovákov v Amerike. Malé lokálne spolky boli základom neskoršieho organizovaného života a osvety pre Slovákov.

  Na konci devätnásteho storočia bolo v Amerike 277  nezávislých spolkov a bratstiev.  Najpočetnejším štátom s najväčším počtom spolkov bola samozrejme Pensylvánia, kde bolo 148 spolkov. Ďalej štát New York s počtom 33 spolkov, Ohio s počtom 30 spolkov, Connecticut  19, New Jersey 12, Illinois 8, Indiana 5, Wisconsin 4, Colorado 3, Marylend, Missouri, Minnesota, a Iowa  po 2 spolky a Massachusetts, Washington, Michigan, Wyoming, Alabama, West Virginia a California po jednom spolku. Neskôr sa tieto malé spolky spájali do väčších, silnejších a samozrejme aj bohatších spolkov.

  V tomto období  5. mája 1889 vznikla na podnet Štefana Furdeka najväčšia a najstaršia organizácia  Slovenská katolícka národna Jednota. Oficiálne však funguje až od 4. septembra 1890 a funguje až dodnes.  Heslo tejto organizácie je : „ Za Boha, za národ!“  Na začiatku ho tvorilo osem spolkov. Medzi svoje úlohy si spolok ustanovil udržiavanie a upevňovanie katolíckej viery medzi členami spolku, podporu a pomoc sirotám a vdovám, obhajovať a rozširovať slovenčinu a slovenskú národnosť. Dnes sa oficiálne schôdze a podujatia tohto spolku vedú v už angličtine. Slovenskú reč začujete už len medzi niektorými členmi navzájom. Po prvom katolíckom kongrese sa do organizovania slovenského národa v amerike zapojil aj Anton Bielek. Do Ameriky prišiel na jeseň v roku 1906 a teda najlepšie vedel aké sú pomery doma na slovensku , aké majú ľudia aktuálne potreby a nedostatky. Dňa 4. apríla 1907 sa po porade novinárskeho spolku a hlavných predstaviteľov spolkových organizácií jednomyseľne zhodli na tom, že práve nastala ta vhodná chvíľa a príležitosť ukončiť roztržky vo vlastných radoch a spojiť sa pod jednu zástavu, pod ktorou by všetci bojovali za svoj národ v Uhorsku. Dohodli sa, že založia organizáciu, ktorá bude zastrešovať všetky spolky, odbory, ktorá nahradí Maticu Slovenskú a iné rozdrobené organizácie. Mala to byť organizácia ktorá spojí všetkých Slovákov bez rozdielu pôvodu, postavenia či náboženstva.

  Zaviazali sa že vznik tejto organizácie sa oficiálne uskutoční manifestáciou, ktorá veľkolepým spôsobom ukáže silu a život slovenského národa v slobodných podmienkach v krajine, ktorá neodopiera žiadnej národnosti právo na život. Termín tejto akcie bol 26. máj.1907 a konala sa v meste Cleveland /OH/. Na tejto akcii sa zišlo takmer jedenásť tisíc ľudí a z úst popredných rečníkov si mohli vypočuť prejavy o potrebe prebudiť svoje národné cítenie a biť za svojich rodákov doma.  Reverend Furdek  na adresu sporov medzi Národným slovenským spolkom Prvou katolíckou jednotou  vyhlásil: „ Prvá slovenská katolícka jednota je mladšou sestrou Národného slovenského spolku, jej starší brat mohol pre národ vykonať omnoho viac a je aj uvedomelejší. Ale mladšia sestra chce podať ruku staršiemu bratovi, aby obaja spojenými silami mohli pracovať v prospech matky Slávy.

  Za mohutného potlesku medzi zúčastnenými Slovákmi P.V. Rovnianek  ohlásil vznik Slovenskej ligy v Amerike. Práve táto organizácia sa stala tlmočníkom slovenských národných snáh a zbavenia sa cudzej nadvlády a rovnako mala zásluhu pri zrode Clevlendskej a neskôr Pittsburskej dohody a vytvorení vlastného štátu.

  –          Ako je  to dnes.

  V Amerike funguje oficiálne sedemnásť slovenských spolkov, s podobným zámerom aký mali ich predchodcovia. Združovať Slovákov do organizácií, zachovávať slovenskú reč, uchovávať vieru , bojovať za práva a slobodu,  zachovávať slovenské zvyky a tradície, finančne podporovať rôzne iné organizácie a jednotlivcov pri ich vzdelaní,  ale aj odškodňovať rodiny pri úmrtí.

  Je na škodu že priemerný vek  predstaviteľov  aj členov v organizáciach stále stúpa. Mladí ľudia sa väčšinou nechcú organizovať v spolkoch. A zo všetkého najviac je na zamyslenie, že sa slovenská reč sa vytráca z oficiálnych porád a kongresov všetkých spolkov a že mnohí slovenskí rodičia nedbajú o to, aby ich deti vedeli ich rodnú slovenčinu.

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 5,, priemer: 7,60 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.