PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Edita
 • ,,Spevom otvárala srdcia” spomienková slávnosť

  Je to názov životopisnej knihy o  našej slávnej speváčke, ktorá už nie je medzi nami, Janky Guzovej. Narodila sa v Žakarovciach v rodine banníka ako štvrté dieťa 4.4.1917. Zomrela ďaleko od domova v americkom New Yorku v r. 1993. Nakladateľstvo Matice slovenskej vydalo v roku 1997 jej životopisnú knihu  Spevom otvárala  srdcia. Bolo to zároveň aj motto tretieho ročníka spomienkovej slávnosti, ktorá sa konala 28.10.2012 v obci Drienov, na jej počesť. Tam Janka Guzová pôsobila, ako mladá začínajúca učiteľka v období 2.sv. vojny. Počas bohatého kultúrneho programu nám moderátorka predčítavala úryvky z knihy o tom, ako za dlhých zimných večerov chodievali ženy v Drienove na priadky, do domu pani domácej u ktorej Janka (pani učiteľka bývala). Spievali, žartovali , ona ich pozorne počúvala a zapisovala si piesne. Časom sa začala aj jej spevácka púť po javiskách doma aj v ďalekej cudzine s doprovodom cimbalovej hudby Prešovčan a to pre Slovenský rozhlas v Prešove r.1942. V rokoch mladosti zozbierala mnoho piesní v Drienove, rodných Žakarovciach a v regióne východného Slovenska. Celkom 900 piesní, 150 vydala v zborníku Spevy nášho ľudu a Janka Guzová spieva. Pretavila ich svojim nezameniteľným hlasom do grandióznej podoby. Naspievala aj cigánske piesne. Citujem: ,,Zožala som s nimi veľa úspechov”. Živá spomienka je uchovaná vďaka kvalitným nahrávkam Slovenského rozhlasu.  V ukážke čítanej z knihy zaznelo aj jej citové vyznanie :

  ,, Keď spievam, som naozaj šťastná. Spev ma unáša do čarovného sveta krásy, kdesi nad oblaky.

  Veru, každý kto si našiel v to chladné nedeľné popoludnie čas, premohol svoju pohodlnosť a prišiel do vyzdobenej telocvične miestnej  ZŠ, bol naozaj šťastný. Pohľad na plné hľadisko usmiatych tvárí tomu skutočne nasvedčoval. Interpreti zúčastnených kolektívov vytvorili neopakovateľnú atmosféru. V programe sa predstavili sólisti Mária Nemcová a Ján Fecko, DFS Drienka, ŽSS Harščan zo Záborského, FS KENDIČAN z Kendíc, ženská spevácka skupina DRIENKA z Drienova, V. Ňachaj, FS Rozmarín Ličartovce, FS Rozmarija – MSS Uľej Prešov, Ondrej a Patrik Hricko, FSk Karička z  Kostolian pri Hornáde, Danko Falat a Saška Brutovská.

  Podujatie usporiadali ženy z  MO Slovenskej únie žien , pani Sokolová, pani Mgr. Cviková pod záštitou OÚ v Drienove a pána starostu J. Petra. Miestni nadšenci folklóru usporadúvajú toto podujatie s cieľom utvárať v mládeži národne povedomie, lásku k správnym hodnotám a tradíciám zdedených po našich pracovitých a šikovných predkoch. Nuž tešíme sa aj na budúci ročník.

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 1,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.