PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vladislav
 • Láska v srdci nosená už 55 rokov, mojimi očami.

  Už 55 rokov nás z javiska zohrieva láska zo sŕdc tanečníkov, spevákov, hudobníkov, všetkých  práve viditeľných, či neviditeľných pomocníkov, vďaka ktorým,  už  55 rokov funguje Folklórny súbor Zemplín v Michalovciach.
  Ako ináč osláviť svoje výročie založenia súboru ako pekným programom. Už niekoľko hodín po oznámení, že sa dňa 5. a 6. októbra bude konať výročný program s názvom Láska v srdi nosená, bolo problém zohnať na predstavenie lístky, po ktorých sa akoby len zaprášilo a to už nasvedčovalo, že sa máme na čo tešiť. Aj ja som sa tešil a prišiel som plný očakávania, pretože som dúfal, že konečne uvidím, náš starý dobrý folklór v klasickom podaní. A ako je to už u Zemplínčanov zvykom, nesklamali ma. Hneď v úvode sa mi veľmi zapáčili Tanečné variácie tanečníkov. V jednej chvíli som mal pocit ako keby som bol ako kedysi na tréningu a ani neviem za koľko minút sme videli prierez tanečných prvkov,  skoro z celého Slovenska. Tak trénujeme, to všetko vieme, znel odkaz z javiska, čo samozrejme diváci ocenili hneď po prvom čísle búrlivým potleskom. Ďalej nás už unášali programom speváčky blokom dievčenských piesní Zarmucil ši ti beťaru. Po nich vybehli na javisko parobci a predviedli Ungvarský čapáš, zakontrovali im speváčky a dievčatá karičkami zo Zálužic Mám ja hlas ja orgoň. Mohli vidieť veľmi pekne spracované spevy, hlasy a tanec dohromady. Po nich nasledoval veľmi pekný Starodávny čardáš, ktorým nás znova fiškáľ M. Hvižďák prekvapil a oživil tento tanec podľa autentických uchovaných nahrávok. Trocha vzrušenia na Zemplíne priniesli aj Horehronské piesne a tance, ktoré vyburcovali divákov do prestávky. Už počas prestávky som počúval dosť pozitívne ohlasy na dianie na javisku, iba z jedného konca sa ozývalo šomranie a kritika. Jeden starší báčik sa rozčuľoval a slovami: “Teraz daju pestavku, ket mi v žiloch vre krev?”  a kýval bakuľov smerom do sály. Netrpezlivo sme čakali na znovu otvorenie opony. A keď sa konečne otvorila zaznel blok dievčneských piesní Prekrasna je ta paňska zahrada. Spevy ukončil raslavický parobok, ktorý sa práve vracal z vojny domov. Jeho Návrat z vojny prišli osláviť tancom aj jeho ostatní kamaráti, tak ako bývalo v Raslaviciach zvykom až nakoniec ho pustili k svojej milej. Krásne bolo zvítanie. Zverenci Milana Hvižďáka zavítali aj úplne na východ a rusínskymi piesňami Vešeľa sa kynčit a Kolomijkami znova vyburcovali divákov do  hlasného potlesku. Ktora dzivka do špivaňa, hádali tesne pred koncom speváčky súboru a keď začerkali spoza javiska ostrohy a vbehli tanečníci v zemplínskych krojoch na javisko tušili sme koniec programu. Na záver ako to býva zvykom V Mihaľovci na jurmarku vyburcovali zemplíčania divákov zo sedadiel do standing ovation a vytlieskali sme si niekoľko opakovačiek. Keď sa zavrela opona, všetci odchádzali s nadšením a úsmevom.

  Odchádzali sme s Láskou v srdci, ktorú nám darovali zemplínčania. Napriek drobným nedostatkom, napríklad v kvalite spevu, kde by mohli chlapci, aj keď sú tanečníci trocha viac zabojovať, som videl naozaj veľmi pekné predstavenie a som veľmi rád, že je vidieť, že FS Zemplín ide dlhodobo svojou vlastnou cestou, so svojou typickou klasickou zemplínskou štylizáciou a robí to dobre, čím podľa mňa zaslúžene patrí medzi špičku slovenských folklórnych súborov a reprezentantov klasického slovenského ľudového umenia. Nebudem všetkých menovať, aby som na niekoho nechtiac  nezabudol, ale všetkým, ktorí sa pričinili o to, že súbor  funguje už tak dlho zaslúžene patrí ďakujem. A kedže súbor oslavuje, tak želám veľa síl, zdravia a chuti do ďalších rokov fungovania a teším sa o rok.

   

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 22,, priemer: 13,50 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.