PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Hedviga
 • Krása životu 2012.

  Nedeľa 21.oktobra bola v Sabinove krásna a slnečná. Na toto ročné obdobie až výnimočne prežiarená teplým jesenným slniečkom. Tak, ako žnú záhradkári plody svojej práce, vykonanej od jari až do jesene, tak žali výsledky svojho snaženia aj folkloristi z Prešovského  a Sabinovského okresu na 38. ročníku súťažnej prehliadky folklórnych skupín.     Na podujatí sa prezentovalo  400 účinkujúcich z 24 obcí okresov Prešov a Sabinov – 6 folklórnych skupín v kategórii obradový folklór, v kategórii speváckych skupín 23 kolektívov a v kategórii sólový spev  5 sólistov a 5 duet.

  Je potešujúce vidieť tak veľké množstvo účinkujúcich po spolu.Z roka na rok sa zlepšujú vo svojich výkonoch. Pribúdajú nové tváre, a čo je zvlášť milé, medzi mužmi či ženami sa objavujú na javisku aj tí najmenší,  5 – 8 ročné detičky. Dožadujú sa účasti na dedinských skúška v doprovode mamičky. Niet divu, že dokonale ovládajú texty všetkých piesní.

  Vystúpenia speváckych skupín sa striedali so sólovými. A však oku a srdcu najmilšie obradové pásma ( cca15 min.), nám pootvorili pomyselné okno do sveta niekdajšieho spôsobu života.

  Fsk Tichopotočan nám predviedol názornú ukážku, ba aj receptúru nakladania kapusty. Tvorcovia komerčných televízií a programu ,, Bez servítky“  môžu len zblednúť závisťou. Dokonalé rekvizity, dokonalé kostýmy  (kroje), originálne utierky (žiadne papierové náhražky) originálne slovenské produkty ( domáca kapusta)a šumne ženy. FSk zo Župčian zas rozkrútil kolotoč dedinskej zábavy pri stavaní mája. ,,Ked sme na Rusadle mája zakladali.“ Zvykoslovná skupina Krivany znázornila scénku zo života a spomienok etnografa Jána  Lazorika, pod názvom ,,Starodávny majáles.“Na majálese pán učiteľ z Torysy, kde vyrastal malý Janíčko Lazorik, prezentoval všetko čo školské dietky naučil v miestnej obecnej škole. Tam, v krčme u žida Moťa zvanej ,,Na Kuce“, pozvaná honorácia z Lipjan posudzovala jeho prácu. Miestna inteligencia na čele s barónom Péčim sa do vôle pozabávala pri muzike, ba aj sa povykrúcali s miestnymi rúčimi nevestami, čo sa stretlo s nevôľou ich pyšných manželiek. FSk  Smrekovica veľmi humorne stvárnila dedinskú atmosféru medzi susedmi pri varení lekváru. Pritrafila sa im aj nemilá nehoda – baba spadla do lekváru. ,, Jak še šlifky na lekvár obracili“.

  Laureátom tohtoročnej prehliadky sa stala Mužská spevácka skupina Záborský zo Župčian, ktorá získala cenu, ktorú venoval Odbor kultúry Prešovského samosprávneho kraja. Ostatným kolektívom a jednotlivcom odborná porota  udelila diplomy a vecné ceny, ktoré im odovzdali Mgr. Magdaléna Miková a PhDr. Jana Pitková. Záujem o podujatie Krása životu zo strany účinkujúcich folklórnych skupín nasvedčuje tomu, že miestne tradície sa naďalej v repertoári dedinských skupín uchovávajú a ďalej tvorivo vyvíjajú.

  Je potešiteľné, že aj tento rok bola účasť súťažiacich na prehliadke veľmi vysoká, o čom svedčí aj jej 6 hodinové trvanie.

  Výsledky z regionálnej súťažnej prehliadky folklór. skupín Krása životu 2012

  Kategória – obradový folklór:

  Laureát a zlaté pásmo – Mužská spevácka skupina Záborský , Župčany

  Zlaté pásmo:
  Zvykoslovná FSk Krivany – Starodávny majáles

  FSk DUBINA , Červenica pri Sabinove- Jak še babi prebľikaľi za Amerikanki

  FSk Smrekovica, Vyšný Slavkov – Jak še  šľifki na ľekvar obraciľi

  Strieborné pásmo:

  Voľančan, Jakubova Voľa – Ket som v prikľece maslo mucila

  FSk Záborský, Župčany – Ked sme na Rusadľe maja zakadaľi

  FSk Tichopotočan, Tichý Potok – Hobľovaňa kapusty

  Kategória – spevácke skupiny:

  zlaté pásmo:

  MSS Milpošan, Milpoš

  MSS Jazero, Rožkovany

  ŽSS Jožka Príhodu, Petrovany

  ŽSS Malošarišanka, Malý Šariš

  ŽSS Petroviančan, Petrovany

  ŽSS Svinianka, Svinia

  MSS Brežina, Bertotovce

  ŽSS Záborský, Župčany

  Strieborné pásmo:

  ŽSS Kendičan. Kendice

  MSS Kendičan, Kendice

  ŽSS Haršačan, Záborské

  ŽSS Jazero, Rožkovany

  ŽSS Fričovce

  MSS Fričovce

  MSS Jožka Príhodu, Petrovany

  ŽSS Dubovičanka, Dubovica

  MSS Jak hrom, Dubovica

  SSk Jablonka, Pečovská Nová Ves

  Bronzové pásmo:

  ŽSS Javorina, Malý Šariš

  ŽSS Galunek, Šarišské Michaľany

  SSk Nemcovianka, Nemcovce

  Kategória – sólo, dueto spev: 

  Zlaté pásmo:

  sólo Jolana Palková, Malý Šariš

  dueto Nikola Homišanová a Júlia Petrufová, Rožkovany

  Strieborné pásmo:

  sólo Jarmila Hudáková, Kendice

  dueto Margita Rusnáková a Jozef Germuška, Župčany

  dueto Peter Kopčík a Jozef Mičko, Pastierska muzička, Prešov

  Bronzové pásmo:

  sólo  Peter Juščák, Malý Šariš

  sólo Ján Bombík, Záborské

  sólo Eva Hrabková, FSk Rozmarija, Prešov

  dueto Iveta Horoščáková a Leopold Miženko,  Malý Šariš

  dueto Jozef Mičko a Miroslav Mriglot, Pastierska muzička, Prešov

   

   

   

  Po udelení cien sa účastníci tejto milej a každoročne očakávanej udalosti, odoberali domov. Na každom poschodí, schodišti i v sále ešte dlho doznievali rôzne piesne a tance. Vo veselom tanci sa zvŕtali členovia viacerých súborov. Je to svedectvo a zároveň obraz pestrej palety krojov, spevu a v neposlednej rade aj dobrých vzťahov medzi kolektívmi dobrovoľníkov. Robia záslužnú prácu pri zachovávaní pokladov z ľudovej klenotnice.  Moje poďakovanie patrí organizátorom za ich skvelo odvedenú prácu, a to Šarišskému osvetovému stredisku v Prešove a zároveň Mestskému kultúrnemu stredisku v Sabinove.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 9,50 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.