PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Jana
 • Jucha

  Na Zemplíne sa okrem bravčového mäsa, hydiny a hovädziny, varila aj baranina. Čerstvé mäso sa stiahnuťnaporcovalo na väčšie kusy, tie sa uložili do koryta alebo suda a poriadne sa nasolili. Nasolené dlhšie vydržalo. Na okamžité použitie sa mäso krájalo na menšie kusy a uložené vo vedre, zakryté hroznovým listom alebo lopúchom, sa spúšťalo nad hladinu vody v studni, aby bolo v chlade. Nasolené mäso sa pripravovalo na rôzne spôsoby, gazdiné ho najskôr nechali odstáť v studenej vode, ktorú niekoľkokrát zliali. To preto, aby jedlo neostalo presolené. Tento recept je na veľmi jednoduchú polievku, ktorá sa varila ako prvý obedňajší chod alebo ako ľahká večera.

  POTREBUJEME:

  • 1 kg nasoleneho baranieho mäsa
  • koreňová zelenina (zeler, mrkva, petržlen)
  • kyslé mlieko alebo kyslá smotana
  • voda
  • chlieb

  POSTUP:
  Z nasolenej baraniny (umytej od hrubej vrstvy soli) pripravíme vývar. K mäsu pridáme variť aj očistenú koreňovú zeleninu – mrkvu, petržlen, zopár strúčikov cesnaku a veľký kus zeleru.
  Ak je mäso uvarené, z vývaru ho vyberieme. Rovnako aj zeleninu. Vývar okyslíme kyslým mliekom alebo smotanou. Mlieko alebo smotanu pridáme do vývaru, až keď je trochu vychladnutý, ale nie studený. V horúcom vývare by sa mlieko zrazilo.

  Jucha,  sa teda podávala bez mäsa a zeleniny a zajedala sa chlebom.

   

  DOBRÚ CHUŤ.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 8,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.