PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Mojmír
 • Ďeň Slovákov v Holmdel

  Tak ako sa tu v New Jersey stalo už tradíciou, aj tento rok sa konal „Slovenský deň“ v Holmdel. Toho roku už po 35krát  organizátori dali vedieť všetkým Slovákom v USA že sa bude konať 23.septembra, s nezmeneným už tradičným programom: od rána po celý deň futbalový turnaj, od 11:00 svätá omša, od 14:00 kultúrny program na javisku, od 15:00 do 18:00 tanečná zábava pod neďalekým stanom.

  Aj tento rok bol tradičný program skalne dodržaný až do samotného konca.

  V poludňajších hodinách dorazil do Homdel aj prezident Slovenskej republiky p. Ivan Gašparovič a  minister zahraničných vecí p. Miroslav Lajčák s manželkou Jarmilou Hargašovou – Lajčákovou. Ich príchodom nastal v okolí hlavného javiska a stanu veľký ruch, lebo samozrejme všetci chceli pozdraviť delegáciu a tiež odfotiť sa s prominentnými hosťami. Okolo 14:00 sa začal program, kde ako prví vystúpili p. prezident a p. minister  so svojimi príhovormi ku všetkým krajanom, ktorí žijú na území USA. Obaja  zdôraznili, že sme všetci veľmi dôležití, lebo robíme dobré meno Slovenskej republike a napomáhame udržiavať kladné vzťahy s USA. Po týchto milých slovách sa začal  kultúrny program. Program začal ako aj po iné ročníky prehliadkou krojov. Škoda len, že iba 7 ľudí prišlo ukázať svoj kroj. Keď to pôjde takto ďalej, tak táto časť programu pravdepodobne vypadne v budúcich ročníkoch z programu, lebo nikto nemá záujem prezentovať svoje kroje, ktoré im visia v skriniach, už len ako zdedené trofeje po svojich rodičoch či starých rodičoch. Je smutné že mnohí čo tam boli sa síce hlásia k Slovákom, no hanbia sa obliecť si kroj čo i len na hodinku a ukázať aký je pekný.

  Program pokračoval vystúpením detí z FS Limboráčik a detí zo slovenských škôl. Počas ich vystúpenia som sa dozvedela znova nemilú správu, že  Limboráčik vraj končí a bolo to ich asi  posledné vystúpenie. Prečo je to tak, sa mi už nepodarilo zistiť.

  Po deťoch, ktoré sú stále úžasné, aj keď nemajú aj keď sa na javisku poniektorí očividne mocú vystúpil  na javisko slovenský spevák, ktorý popri hudbe na playback zaspieval piesne populárneho speváka Karla Duchoňa.  Na záver vystúpil FS Pas z Pittsburgu, z Pennsylvánie. Tento súbor je zložený už len čisto z Američanov a očividne nemajú pojem na aké regióny sa Slovensko delí, tak im to celkom šlo. Aj spievať po slovensky sa snažili, veď slovenčina je ťažká reč, nie to ešte naše nárečia. Za ich vystúpenie ich musím pochváliť, no jediné čo mi v ich programe vadilo, že melódie, ktoré používali na tance boli pomiešané z celého Slovenska a nedalo odhadnúť, z ktorej časti Slovenska vlastne tento tanec pochádza. Ich hudba znela skôr ako balkánska, nie Slovenská. Použili klarinet, gitaru a akordeón.

  Od rána v okolí prebiehal aj Slovenský jarmok, ale musím povedať že slovenského na tomto jarmoku bolo veľmi málo. No za to veľkom sa predávali české a poľské výrobky a tých našich slovenských, bola len malinká čiastka aj to, s veľmi prehnanými cenami. Stánky s jedlom boli tradičné jarmočné samozrejme nechýbali halušky, pirohy, plnená kapusta, segedínsky guláš, klobásky, slaninka a rôzne iné dobroty.

  Pri jednom stánku ma zaujala videoprodukcia s ukážkami „Slovenského“ folklóru. Veľkou škodou bolo to, že celý tento dokument bol natočený s moravskou hudbou, s tanečníkmi oblečenými v moravských krojoch, tak že na dni Slovákov prezentovali vlastne český folklór. Okolo stojaci alebo idúci ľudia to možno až tak neriešili, ale ľuďom ktorí sa čo i len trošku slovenskému folklóru rozumejú to veľmi vadilo.

  V neďalekom stane pokračovala zábava, kde znovu hrala tradičná hudobná „skupina“ zo svojím jedinečným štýlom hudobných blokov, kde kto už mal viac pod „párov“ tak sa aj zabaviť vedel.

  Po celý deň bolo vidieť po parkovisku postávať skupinky priateľov, kamarátov, ktorí sa pri otvorenom kufri auta ponúkali rôznymi tekutými či inými  dobrotami z domu. Boli aj takí, ktorí si vybalili piknikové stoly. Posedeli si spolu porozprávali, zaspievali… Mňa osobne zaujala skupinka mladých chlapov, ktorí pochádzali zo slovenského Bardejova a okolia , tu v USA žijú v štáte New York. Dvaja sa striedali s hrou na akordeón, všetci úžasne spievali, až sa mi zdalo že je to nejaká zabudnutá mužská spevácka skupina. Bavili celé okolie okolo áut, okoloidúci ľudia sa zastavovali a poniektorí si aj zaspievali s nimi. Neviem kto boli tí chlapi, ale mala som pocit, že patria na javisko, nie na parkovisko.  Roztočili to do neskorého večera. Už bola tma a oni stále spievali a bavili sa. Bolo to úžasné počúvať ich a aj si s nimi zaspievať.

  Ak by som to zhrnula a použila názor mnohých, ktorí na tomto festivale boli, tak sme mnohí a poniektorí  na tento festival chodievajú aj 20 rokov,  usúdili, že tento festival je naozaj o tradícii, o tom, aby sme sa aspoň raz v roku zišli všetci krajania v jednom meste, na jednom mieste,  aby sa stretli porozprávali, prípadne si vymenili názory, kontakty a sľúbili si, že sa o rok znovu zídu.

  Viem, že zorganizovať  takéto podujatie nie je ľahké, no naozaj je veľká škoda, že tento festival vymiera. Stále tam chodí menej a menej ľudí, je to aj preto, že program je chabý a organizátori nevedia pritiahnuť divákov kvalitným kultúrnym programom. Nedokážu zabezpečiť, aby aspoň raz v roku, na tento festival prišiel folklórny súbor alebo skupina priamo zo Slovenska, aby doniesla viac slovenského do tohto festivalu, ľuďom ktorí po celý rok tvrdo pracujú a poniektorí sa aj tešia, že o rok bude tento festival znova. Že príde deň kedy sa opäť stretnú zo svojimi známymi, kamarátmi či rodinou.

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 8,75 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.