PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Móric
 • 45 rokov Šarišanu

  Už 45. rokov rozdáva folklórny súbor Šarišan z Prešova radosť z odkazov našich predkov a prenáša ich z javísk na divákov. Súbor Parku kultúry a oddychu v Prešove získal ako prvý na svete platinové ocenenie za folklór od medzinárodnej organizácie v Londýne.

  Našemu Šarišu na śvece ňit pari,
  dobre śe tu čuje, jak mladi, tak stari,
  dobre śe tu žije, jak v źime, tak v ľece,
  ja ŠARIŠAN chcem bic i na druhim śvece.
  ( Jožko Prihoda)

  V nedeľu sa vo Veľkom Šariši FS ŠARIŠAN predstavil vo svojej plnej paráde. Spolu so svoju omladinou DFS Šarišanček  a šarišancami-seniormi FS Starišan pripravili k svojmu výročiu krásne popoludnie:

   

  V súbore hrá, spieva a tancuje viac ako 60 mladých ľudí, ktorí absolvujú ročne vyše 70 vystúpení doma i v zahraničí. Program folklórneho súboru je inšpirovaný bohatstvom folklórnych tradícií regiónov východného Slovenska – Šariš, Zemplín, Spiš a Abov.  Od svojho začiatku súbor Šarišan vyniká osobitou dramaturgiou, úspešnou experimentálnou choreografickou tvorbou s využitím širokej škály netradičných ľudových nástrojov. Diváci oceňujú humorné, s citom a nadhľadom inscenované tanečné, hudobné a spevácke čísla. Odborníkom imponuje originalita spracovania pôvodného folklórneho materiálu ako i vysoká technická vyspelosť interpretov. Počas svojej 45ročnej činnosti Šarišan získal množstvo ocenení a tituly laureáta z najprestížnejších domácich festivalov, ako i v silnej konkurencii folklórneho umenia v zahraničí, kam vycestoval za divákmi 110 krát. Súbor zožal potlesk obecenstva v 32 štátoch Európy, Ázie, Afriky a Ameriky. Šarišan je častým hosťom rozhlasových a televíznych štúdií. Nahrávky ľudovej hudby, ktorú vedie najstarší člen súboru Ľubomír Šimčík, patria do klenotnice Slovenského rozhlasu. Muzikantské zázemie v súbore umožnilo vydať 50 titulov na rôznych hudobných nosičoch, z toho 15 profilových.

  Súbor Šarišan sa pýši aj experimentálnym podaním. Už vyše desať rokov tancujú na známu rockovú pieseň Ó, mama. „To, čo sa dnes považuje za objav, my už máme dávno za sebou,“ chváli svojich zverencov L. Kišeľák.

  Minulý rok natočili úspešné dvoj CD Bože môj, kde na dotvorenie zvukov ľudovej hudby prizvali aj muzikantov hrajúcich na lesné rohy, flautu či violončelo. Natočili niekoľko videofilmov zo svojich programov. Ostatným ich experimentom bol vianočný program v spolupráci s umeleckou školou vo Veľkom Šariši a Dedinským folklórnym súborom Záborské zo Župčian. Naštudovali ho zo zabudnutých nôt nájdených za organom v Bardejove, ich autor je neznámy.

  FOTO: Ján KRIŠS

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 10,, priemer: 7,20 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.