PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Hedviga
 • U Krivanoch šumne hrali

  V dňoch 10. a 11. augusta sa v malebnej obci prešovského okresu Krivany konal už 19. ročník hornotoryského folklórneho festivalu. Tretím naplánovaným dňom mal byť nedeľa 12. 8., ale organizátor ho pre nepriazeň počasia zrušil. Skrátenie festivalu mu napriek tomu neubralo na kvalite.

  S priateľkou som sa vydala na netradičný výlet do Krivian – ako ináč – štýlovo vláčikom. V Prešove na vlakovej stanici nás vyprevádzalo nesmelo sa usmievajúce slniečko.

  Takže, vystúpili sme v Krivanoch. Premkol nás chlad. Zato po vstupe na amfiteáter nás ovanula omamná vôňa všakovakých domácich jedál: guláš, klobásky, hubová mačanka, nalečniky (haruľa) a mnoho sladkých maškŕt. Nechýbali stánky s prácami ľudových remeselníkov. Ja som sa však zamerala na jeden jediný, na ten, kde boli v ponuke knihy pána učiteľa Jána Lazorika. Mám ich viacero, tak som si dokúpila ďalšiu. Náramne sa teším, že ich mám aj s venovaním autora. Do programu ostávalo ešte dosť času, tak sme sa porozprávali. Teším sa, v akej dobrej telesnej aj duševnej forme je náš folklórny maestro.

  Nebývalý chlad a dážď zapríčinili slabšiu účasť na začiatku programu, ktorý moderovala uzimená, ale statočná Veronika Slaninková. S pribúdajúcim časom sa však hľadisko amfiteátra pomaly zapĺňalo. V hľadisku pribudol aj náš milovaný pán Lazorik s úsmevom na tvári. Keď ho vidím usmievať sa, som šťastná aj ja.

  Ale pekne po poriadku. Prvá časť programu patrila deťom. Ako prví predviedli veselé divadelné predstavenie herci detského divadla Cililing, ďalej DFS z Ražnian, FS Krivanček pod umeleckým vedením Júlie Semeňanovej s pásmom „Pod šmykňu“. Humorne znázornili život, prácu aj zábavné chvíľky v kováčskej dielni. Zvlášť milo zapôsobil na diváka detský národopisný súbor „Oľšinka“ z ČR. Dievčatá v dlhých a širokých sukienkach sťa makovienky nám pripomenuli známe piesne z čias našej spoločnej histórie v bývalej Československej republike. Mnoho českých piesní nás učili v škole. V podaní 5-6-ročných detí z Orlovska sme videli piesne a tance z tešínskeho Sliezka aj v pásme ,,Ptáček“. Divákov potešil aj ďalší detský súbor Dúbravienka. Súbor založili v roku 1981 v Prešove. Za 31 rokov plodnej práce navštívili prevažnú časť európskych štátov, kde šírili dobré meno Slovenska. V súčasnosti má 60 členov vo veku od 6 do 16 rokov. Zatancovali nám zemplínsky čardáš, tanec zo Sedlíc a predviedli pásmo Kolo školy. Spevy a tance z okolia Lipian prezentovali žiaci ZUŠ-ky z neďalekých Lipian.

  ,,Karička čerk, ostrošky brink“. V tomto duchu a pod týmto názvom sa niesol hlavný program. Ako prví vystúpili Košický špivaci, nám dobre známi z rádia Regina. Súbor Ľubovňan zo Starej Ľubovne má 17-ročnú tradíciu. Na svojich potulkách svetom (Česko, Taliansko, Francúzsko, Turecko, Ukrajina, Rumunsko) nezabudol navštíviť ani Krivany. Rovnako tak sme mali radosť a skvelú zábavu z vystúpenia známych harcovníkov zo Župčian. FSk Záborsky išli, tak ako vždy, na plný plyn. Prezentovali sa pásmom ,,Ked ja pujdzem s kudzeľu“. Zinscenovali pestrý obrázok z prostého, ale robotného života na gazdovstve v Župčanoch. V priklece sa poschádzali susedia. Ženy spravili kus práce, muži a mládež sa zabavili, ba aj straška odhalili. Spievali a figľovali. No najväčší figliar bol, samozrejme, hluchý dzedo – jak poleno, ale špivak prenáramný.

  FS Detva. Toť pojem sám osebe. Vo svete nemá páru detviansky kroj, spevy v čírej štúrovskej slovenčine. Naproti tomu je kontrastom tanec. Rýchly, temperamentný, až vášnivý. Mužský kroj predbehol dobu aj svetových návrhárov. Či je niečo príťažlivejšie, ako je Slovák s holým pupkom? Taká Detvianka, keď sa oblečie do sviatočného kroja, pôsobí ako mladucha. Biely ligotavý čepiec, vyšívaná šatka s volánom, uviazaná krížom cez prsia a tie naškrobené rukávy? Tomu vravím štýl!

  FSk Krivany zahral hru „Starodávny majáles“. Námet čerpal zo svojich spomienok pán Lazorik. Je to aj svedectvo o tom, ako fungovalo školstvo v medzivojnovom období na našom území. Dej sa odohráva v obci Torysa, presnejšie v krčme u Žida Moťa. Tam sa každoročne prichádzal pozabávať zeman Péči, notár z Lipian aj iné panstvo na majáles. Prichádzal tam aj učiteľ z Torysy predviesť panstvu, čo všetko naučil školské dietky. Obmäkčil miestnu honoráciu, aby prispievali na podporu obecnej školy.

  Ľahkosť a energia, s akou tancujú laureáti t. r. „,Šafovej ostrohy“ z košického súboru Hornád, by im mohla závidieť aj Odeta z Labutieho jazera. Čardáš z Parchovian, čardáš z Pozdišoviec a Lyžičkový tanec zo Sedlíc bol nádherným zážitkom. Všetci návštevníci a skalní milovníci nášho folklóru mi dajú za pravdu, že snáď najväčším magnetom, ktorý nás do Krivian pritiahol a aj udržal sedieť na mokrých lavičkách, boli zahraniční hostia z Gruzínska. Kto miluje domácu ľudovú tvorbu, ten si rovnako váži aj tvorbu iných národov. Rovnako obdivujem aj ja to, čo pramení hlboko v duši južanských národov. Ich temperament, divú nevyumelkovanú energiu, vášeň obsiahnutú v piesni, excelentnom bubnovaní a výrazovom tanci. Názov súboru Tisartkela, to znamená Dúha – tá premostila dva vzdialené národy. Jeho členovia z mesta Tbilisi, prevažne vo veku 10 – 20 rokov, nám umožnili nazrieť do tradícií svojej vlasti v tancoch: svadobný, tanec kováčov, nežný tanec žien a ardžadský národný tanec z horských oblastí Gruzínska. Pri ňom mali hlavné slovo meče a štíty, z ktorých sa skutočne iskrilo.

  Ďalej vám už dianie na festivale, bohužiaľ, nesprostredkujem v mojej „krátkej“ reportáži . Vlhko, pocit chladu a vlhké nohavice nám zavelili na ústup. Nezvyčajná zima na august však nemohla pokaziť to teplo, ktoré nás krásne hrialo pri srdci. Povedali sme si: o rok sme tu znova.

  P. S.: Keby železnice dovtedy skolabovali načisto, sme tu na koni.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.