PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Marcela
 • FSk GBELAN, Gbely

  Folklórna skupina

  Fsk Gbelan

  Gbely

  Folklórna skupina Gbelan pôsobí od roku 1969 a jej zakladateľkou bola pani Aurélia Polesňáková. Po pani Polesňákovej sa v roku 1976 stali umeleckými vedúcimi manželia Kovalovskí. Začala sa spolupráca s miestnou dychovou hudbou pod vedením pána Ladislava Čárskeho za výdatnej pomoci pána Severína Šteflíka. Z folklórnej skupiny sa stal súbor Naftár, ktorý úspešne reprezentoval mesto Gbely. K ďalším nadšencom folklóru, ktorí aktívne pridali ruku k dielu boli napr. pani Eva Zajíčková, pán Ján Pilárik, pán Vladimír Kocák a mnoho ďalších. Po krátkej pauze sa v roku 2000 vrátili k starému názvu Folklórna skupina Gbelan a činnosť obnovili pani Jana Morávková, pani Andrea Hrnčiríková a pani Aurélia Polesňáková.Cieľom vzniku skupiny bolo uchovať poklad minulosti pre ďalšie generácie, zachovať to, čo sa v dnešnej dobe už len ťažko pamätá. Dnes skupina pracuje pri Mestskom kultúrnom zariadení v Gbeloch pod ve
  dením pána Slavomíra Brutovského.Prvé pásmo sa volalo Gbelská svadba. Následne vznikli ďalšie – tématicky zachytávajíce autentické zachovávanie tradícií, zvykov a obyčajov, správania sa ľudí v rôznych situáciách . A to je vlastne hlavným poslaním dedinských folklórnych skupín.Dnes ponúka skupina 7 ucelených pásiem.S najnovším z nich – Na hody ve Gbelech – bojovala v roku 2009 už druhýkrát o titul najlepšej Folklórnej skupiny na Slovensku.Skupina absolvuje ročne okolo 30 vystúpení na Slovensku i v zahraničí. Má vlastnú hudobnú zložku so 6 muzikantmi. Skupina pozostáva dovedna z 35. členov.

  ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

  Kontaktné údaje:

  Folklórna skupina Gbelan 

  Adresa: MKZ Gbely Naftárska 2104, 90845 Gbely
  Kontaktná osoba: Mgr. Slavomír Brutovský
  Telefónny kontakt: 0908 792413
  Email: kultura@gbely.sk
  Webová stránka: http://www.fskgbelan.sk                                                            NEMÁ FANKLUB V KLEBETNÍČKU

  ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 1,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.