PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vendelín
 • Zlatá brána v Kysáči

  Laureátom 19. ročníka Detského folklórneho festivalu Zlatá brána v Kysáči je detský folklórny súbor Kultúrno-osvetového spolku Jednota z Hložian.

  Naše najväčšie kultúrne podujatie pre deti, ktoré do svojich dejín zapísalo už 19. ročník, sa tohto roku konalo od 21. – 24. júna. Cez Zlatú bránu v tom čase (a najmä počas nedeľňajšieho gala koncertu) do Kysáča zavítalo úhrne 39 folklórno-speváckych súborov z čoho boli aj hosťujúce súbory z Wieliczka (Poľsko), Solian a Iloka, (Chorvátsko), Loznice a z domáceho Kysáča DFS KUS Branka Radičevića.

  Svojich predstaviteľov tu teda mali Hložany, Nový Sad, Ľuba, Padina, Slankamenské Vinohrady, Vojlovica, Selenča, Erdevík, Hajdušica, Kulpín, Stará Pazova, Kovačica, Jánošík, Báčsky Petrovec, Šíd, Báčska Palanka, Lug, Pivnica a Kysáč.

  Otvárací ceremoniál začal predstavovaním jedného tanečného páru z uvedených prostredí. Potom prítomných pozdravili riaditeľka festivalu Anna Chrťanová Leskovac, predsedníčka Rady Miestneho spoločenstva Kysáč Anna Vozárová a slova sa ujali aj predsedníčka Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny Anna Tomanová Makanová a veľvyslanec SR v Srbsku Ján Varšo, ktorý po prvýkrát navštívil Kysáč. Festival slávnostne otvorili mladí úspešní Kysáčania, členovia DFS Vienok a Ochotníckeho divadla KIS Kysáč.

  Štandardne bohatý a kvalitný program, zaujímavé a pestré sprievodné podujatia, dobrá mediálna propagácia a silná organizačno-prípravná zložka festivalu, poukazujú že ide o podujatie, ktoré z roka na rok úspešne zdoláva vysoko postavenú priečku. A bezpochyby sa tak zoraďuje medzi naše celomenšinové festivaly s vysokou úrovňou organizácie.

  Za to vďaka patrí predovšetkým Kultúrno-informačnému stredisku KIS Kysáč, ale aj početným podporovateľom festivalu ako aj samotným súborom, ktoré sa snažia rešpektovať a v práci aplikovať poznatky odborníkov. Tým spôsobom súbory z roka na rok vylepšujú produkciu v oblasti detského slovenského folklóru, teda aj samotný program Zlatej brány.

  Osožné rady pre účinkujúcich aj tentokrát dali členovia odbornej poroty, ktorí pracovali v zložení: Anna Séčová Pintírová, Anna Medveďová a Ervin Malina. Podľa ich mienky najúspešnejšie sa na 19. ročníku DFF Zlatá brána predstavili členovia DFS Kultúrno-osvetového spolku Jednota z Hložian, ktorí predviedli detské hry v choreografii Jaroslava Krišku a pod hudobným dozorom Rastislava Struhára. Tento súbor bude zároveň slovenský vojvodinský folklór pre deti reprezentovať na 17. Južnoslovenských detských a mládežníckych folklórnych slávnostiach v Dulovciach na Slovensku v roku 2013.

  Vysokú úroveň prednesu podľa odbornej poroty ukázali aj detské folklórne súbory zo Starej Pazovy (st. skupina), Kovačice (ml. skupina), Krôčik z Kysáča, Ratolesť (ml. skupina) z Pivnice, Dunajček z Báčskej Palanky, Dievčenská spevácka a staršia tanečná skupina z Báčskeho Petrovca a mladšia tanečná skupina z Lugu.

  Ďalšie postrehy, pripomienky a návrhy odbornej poroty si môžete prečítať v Správe odbornej poroty z 19. Detského folklórneho festivalu Zlatá brána Kysáč 2012.

  Pridávame sa k porote a ďakujeme všetkým, ktorí svoju ruku priložili k dielu, aby sa festival dožil 19. ročníka. Zároveň Zlatej bráne prajeme aby sa pre naše mladé ratolesti, ale aj neúnavných umeleckých vedúcich, otvárala dokorán ešte veľa ďalších rokov.

  Katarína Mosnáková
   Zdroj: článok v plnom znení z slovackizavod.org.rs

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.