PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • Kváskový chlieb

  Ak domáci chlebík tak s domácim kváskom. Viete prečo a ako na to?
  Kvasnice alebo kvások?
  V súčasnosti, keď sa chlieb pečie väčšinou priemyselne v menších alebo väčších pekárňach sa na urýchlenie výroby chleba používajú kvasnice.  Kváskový chlieb sa pripravuje bez použitia droždia. Kysnutie zabezpečuje kvások, ktorý sa vyrobí z vody a múky. Po zmiešaní múky a vody začne zmes prirodzene kvasiť.  Kvások je na rozdiel od droždia, ktoré je dnes bežne využívané, prirodzenou substanciou, ktorá vzniká zmiešaním vody a múky a za priaznivej teploty prirodzene kvasí.

  Kvások obsahuje dva druhy baktérií: baktérie mliečneho kvasenia a malý podiel kvasiniek. Pri kvasení vzniká kyselina mliečna, ktorá vytvára typickú chlebovú arómu. Zároveň je prirodzeným konzervantom, takže kváskový chlieb vydrží dlhšie čerstvý. Okrem toho baktérie kyseliny mliečnej produkujú látky, ktoré posiľňujú našu črevnú mikroflóru. Pri konzumácii kváskového chleba nedochádza k premnoženiu kvasiniek v organizme, t.j. nevytvárajú sa podmienky pre vznik rôznych mykóz a upravuje sa trávenie. Chlieb z kvásku je lepšie stráviteľný, pretože počas dlhšej doby kysnutia dochádza k rozloženiu fytínu v múke. Fytín je vápenato-horečnatá soľ kyseliny fytovej prítomná v šupke zrna a v klíčkoch. Fytín môže spolu s ďalšími minerálmi vytvárať tažko vstrebateľné zlúčeniny pričom, sa vylučujú minerálne látky ako vápnik, zinok a hořčík. Počas dlhej doby kysnutia ďalej dochádza k rozkladu bielkovín na aminokyseliny. Množstvo minerálnych látok sa tým stáva pre človeka využiteľných.

  Príprava kvásku

  Prvý deň : Zmiešame vodu a ražnú múku, čím vznikne kašovité cesto, radšej hustejšie ako riedke. Pri riedkom ceste môže dôjsť k nežiaducim procesom. Prikryjeme a uložíme ho na teplé miesto, Teplota nesmie presiahnuť 40 C.
  Druhý deň : Premiešame, pridáme trochu múky a trochu vody.
  Tretí deň : Postup zopakujeme.
  Ak kvasný proces prebieha správne, začnú sa v kvásku tvoriť bublinky. Má nakyslú vôňu a chuť.
  Tretí až piaty deň je kvások hotový. „Uteká“ z pohára, má príjemnú kyslú vôňu i chuť.

  Je dobré si časť kvásku odložiť do budúceho pečenia. Vydrží nám dlhšie, ak ho zahustíme múkou a odložíme do chladničky. Pri ďalšom pečení ho zmiešame s troškou teplej vody a na teplom mieste ho necháme stáť, aby sa kvások oživil.

  POTREBUJEME

  • 250g hladkej chlebovej múky
  • 100g ražnej múky
  • 100g špaldovej múky
  • 1 lyžička soli
  • 1 lyžička mletej rasce
  • 2 polievkové lyžice olivového oleja
  • 2 dcl kvásku
  • 3,5 dcl vlažnej vody
  • rôzne druhy semienok (ľan, sezam, tekvica, slnečnica)

  POSTUP

  Do misy vložíme všetky suroviny a zamiesime cesto. Dobre ho vypracujeme, podľa potreby pridávame vlažnú vodu. Cesto nesmie byť príliš riedke, lebo chlebík by si neudržal tvar. Necháme kysnúť aj 9 hodín. Najlepšie je zamiesiť večer a piecť ráno. Pečieme v dobre rozohriatej rúre pri teplote 220 C asi 60 minút, podľa veľkosti bochníka.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 10,, priemer: 9,10 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.