PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Hedviga
 • Hornonitrianske folklórne slávnosti 2012

  „Najväčší sviatok folklóru na hornej Nitre“ – to je prívlastok pre Hornonitrianske folklórne slávnosti, ktorých už 27. ročník sa konal počas uplynulého víkendu v prírodnom amfiteátri Lesopark Prievidza. Pre návštevníkov bol v priebehu dvoch dní pripravený okrem bohatého kultúrneho programu v amfiteátri, aj jarmok ľudových remesiel, tvorivé dielne ľudovej tvorby, prezentácia tradičných textilných techník, či škola tanca. Tento rok pribudla aj ochutnávka tradičných jedál starých mám hornej Nitry.

  Dvojdňový program sa začal v piatok popoludní, vernisážou rezbárskeho sympózia drevenej plastiky. Už po šiesty krát sa na tomto podujatí stretli majstri rezbári, ktorí vdýchli drevu novú tvár a nový život. Tento rok sa hlavnou témou pre ich inšpiráciu stala rozprávka. Štyria rezbári pracovali na svojich dielach štyri dni a obohatili tak kolekciu, dovtedy 26-tich diel prírodnej galérie, o nadrozmernú plastiku gašparka či ježibaby. Organizátori plánujú pokračovať v tomto originálnom podujatí aj počas ďalších ročníkov slávností, keďže ich cieľom je, aby sochy lemovali celý chodník vedúci k prírodnému amfiteátru. Po vernisáži nasledovalo slávnostné otvorenie na pódiu amfiteátra, ktoré po úvodných slovách organizátorov patrilo detským folklórnym súborom regiónu hornej Nitry. Tie sa predstavili v mozaikovom programe detských hier, piesní, tancov, zvykov a tradícií. V tomto programe s názvom „Veselože…“ sa deti hrali pri pasení a na pažiti, spracovávali konope, hrali sa na svadbu, či na muzikantov. Deti napodobňovali prácu dospelých tak, ako ju ponímajú ich detské hlávky. Už po prvých minútach ich vystúpenia si to aj počasie rozmyslelo a spomedzi oblakov sa postupne začalo ukazovať aj slnko.

  Už v príjemnejšom počasí sa niesol ďalší program s názvom „Spomienka na Annu Michaličkovú“, ktorý pripravili organizátori pri príležitosti jej nedožitého jubilea 100 rokov. Túto folkloristku, speváčku a rozprávačku z obce Koš, poznali nielen na hornej Nitre, ale rovnako tak návštevníci podujatia „Rodostrom slovenčiny“ v 16 mestách na Slovensku, či návštevníci Podpolianskych folklórnych slávností v Detve. V inscenovanom programe účinkovali folklórna skupina Košovan z Kanianky a folklórna skupina Lúčina z Koša.

  V podvečerných hodinách si diváci mohli vychutnať jedno z najočakávanejších vystúpení tohtoročných slávností, jedinečný spev Jána Ambróza za doprovodu ĽH Borievka. Napriek tomu, že to bolo prvé vystúpenie tohto fenomenálneho folklórneho speváka na hornej Nitre, diváci z publika sa nenechali zahanbiť a ukázali, že piesne z jeho bohatého repertoáru im nie sú neznáme. Nezabudnuteľné vystúpenie zakončil Ján Ambróz piesňou „Na kráľovej holi“. V jej úvode sa celé obecenstvo postavilo a túto prekrásnu pieseň si zaspievali spoločne s ním.

  Aj v sobotu sa mali návštevníci na čo tešiť, pretože bohatý program folklórnych slávností pokračoval. Vďaka krásnemu slnečnému počasiu amfiteáter doslova praskal vo švíkoch. Úvod patril vystúpeniu folklórnych skupín z jednotlivých obcí hornej Nitry. Program s názvom „Stretnutie“ bol zameraný na obyčaje, zvyky a tradície charakteristické pre ľudí tohto kraja – od vinšov, narodenia dieťaťa a krstín, cez prvé práce na poli, vysťahovalectvo za prácami na robotách, jarné a veľkonočné zvyky, regrútske tradície, pracovné úkony až po veselú zábavu. Na pódiu ich neskôr vystriedali hostia – Horňácká muzika Miroslava Minkse z Moravy, ktorá už mnoho rokov vyhľadáva starodávne piesne v horňáckych obciach a snaží sa ich interpretovať v tej podobe, v akej ich hrali ich predkovia, slávni „Ňorci“, „Trné“, „Kubíci“, „Miškeříci“. V podvečernom programe „Naši jubilanti“ sa predstavili dva detské folklórne súbory, ktoré v tomto roku oslavujú jubileá. Detský folklórny súbor Malý Vtáčnik z Prievidze, ktorý oslavuje 35. výročie svojho vzniku, sa stal počas svojho pôsobenia niekoľkonásobným laureátom celoslovenského detského folklórneho festivalu a reprezentuje náš región i na medzinárodných folklórnych festivaloch. Druhým jubilantom bol detský folklórny súbor Fialka, ktorý vznikol v Partizánskom v roku 1992. Oboch zdobí čerstvý úspech na celoštátnom festivale detského hudobného folklóru Vidiečanova Habovka, kde tieto detské ľudové súbory získali zlaté pásmo. Ich vystúpenie plné ľahkosti a hravosti bolo pre divákov skutočným zvukovým i obrazovým zážitkom, ktoré si vyslúžilo burácajúci potlesk! Na záver programu vystúpil ďalší hosť – temperamentný FS Topľan z Giraltoviec so svojim vystúpením plným šarišských piesní, tanca a dobrej muziky. Bol to naozaj jedinečný zážitok, počas ktorého mali diváci pocit, že tanečníci po pódiu doslova lietali. Príjemný ukončením folklórneho programu slávností bolo vyhrávanie malých muzičiek a spevy sólistov spevákov z folklórnych kolektívov, či náhodných muzikantov, ktorým sa ešte nechcelo pobrať domov a mali chuť zahrať si a zaspievať do nočného ticha.

  Na záver môžeme povedať, že aj tento ročník Hornonitrianskych folklórnych slávností bol úžasným podujatím, z ktorého si návštevníci odnášali neopakovateľné zážitky plné ľudovej hudby, spevu a tanca. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a organizácii tohto projektu, ktorý nám pripomína, aký poklad máme v našej ľudovej kultúre. Opäť raz sa potvrdilo, že netreba žiadne definície, vysvetľovanie a presviedčanie. Stačilo prísť a zažiť to na vlastnej koži. Ak ste to nestihli, neváhajte a príďte o rok medzi nás.

  Text: Vlastimil Uhlár, Viera Šinská

  Foto: Martin Dámer

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 3,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.