PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Hedviga
 • Deň Rusínov

  10. jún bol v mojom rodnom meste Prešove výnimočným dňom pre všetkých, tu žijúcich rodu verných Rusínov a  Ukrajincov. Tento slávnostný deň sa konal pod vedením miestnej Rusínskej obrody na Slovensku (ROS), v spolupráci s mestom Prešov a PKO v Prešove.

  Najdôležitejšia časť programu bol pietny akt pri pamätníku Alexandra Duchnoviča, na námestí nesúcom jeho meno. Kladenia vencov sa zúčastnili občania nášho mesta, hostia zo Svidníka, Medzilaboriec, zástupcovia MO MS a ROS. Dôstojnosť celého aktu umocnil Moleben za Rusínov, ktorý celebroval exkluzívny hosť o. Soroka, pravoslávny duchovný a jeden z protagonistov medzinárodne oceneného dokumentárneho filmu o Rusínoch  – Osadné. Nie menej dôležitá bola slávená liturgia v Katedrále sv. Jána Krstiteľa.

  Program plynule pokračoval na pešej zóne v centre mesta, tam moderátorka Jaroslava Sisaková privítala vzácnych hostí: pána Protivňaka predsedu ROS, pána Karaša predsedu Svätového zväzu mladých Rusínov. Po prednesených zaujímavých príhovoroch z histórie života Rusínov na našom území, nasledoval krst  knihy rusínskych autorov písaný v podobnom duchu.

  Krstilo sa tým, čo je  najvzácnejšie a nikdy netratí na hodnote, hrudkou černozeme z Medzilaboriec.

  Na škodu, nás divákov, sa obloha nad Prešovom zatiahla. Spustil sa dáždik, no na naše potešenie zavítali medzi nás speváci z Veľkého Šariša ,,Šarišske gavaľire. S  vervou im vlastnou sa pustili do spevu a rozháňania chmár. Pridali aj jednu rusínsku pieseň,, A čija to chža“. Aj v nebi dobre počuť rusnacky spev, mraky sa na chvíľu započúvali do ľubozvučných tónov,  prepustili pár slnečných lúčov, ba  aj dáždik ustal. Po rúčich Gavaľiroch na scénu vykročila ráznym krokom, vzrastom útla žienka, excelentným výkonom veľká herecká osobnosť. Fa scinujúca herečka Divadla A. Duchnoviča v Prešove Vladimíra Brehová. Divadlo jedného herca(monodráma) obsiahlo zmätočný a chaotický život Kataríny Ivanovny. Prítomnosť pohrebnej hostiny sa prelína vo vnútornom dialógu hrdinky, s minulosťou jej nešťastného života s alkoholikom. A. P. Čechov na jej osude znázornil pohnuté osudy žien v bývalom cárskom Rusku. Po bravúrnom výkone V. Brehovej, ktorý mne osobne miestami vyrážal dych, nasledovala celá plejáda nádherných rusínskych piesní a tancov v podaní profesionálneho umeleckého telesa PUĽS. Poddukelský umelecký ľudový súbor pôsobí na javiskách domácich aj zahraničných už niekoľko desiatok rokov. Bol založený v r. 1955 s cieľom pestovať a javiskovo stvárniť vokálno – hudobné bohatstvo Rusínov. Vo vedení sa na pozícii umeleckého choreografa vystriedalo viacero , pre rusínsku kultúru zapálených ľudí. Zakladatelia boli pán Kosťuch a pán Cimbora. Od svojho vzniku absolvoval viac ako 10-tisíc predstavení a desiatky zahraničných zájazdov.

  Za účinkovania choreografov Melánie Nemcove a , Štefana Lužinského dosiahol súbor  mnohé ocenenia aj na zahraničných festivaloch, precestoval tisíce kilometrov na viacerých kontinentoch. Tlieskali im nadšení diváci od východu až po západ Európy v Anglicku, Bulharsku, Dánsku, Francúzsku, Holandsku, Juhoslávii, Nórsku, Poľsku, Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku, Tunise, ba aj za veľkou mlákou v USA a Kanade. Nezabúdame ani na vynikajúcich spevákov v zbore, hudobníkov a sólových spevákov a speváčok: Jožko Príhoda, pani Mária Mačošková,   pán Smoter, pán  Pigula, pani Anna Barnová a mnohí ďalší.

  Každý z nich zanechal vo svojich choreografiách, piesňach, prekáračkách ale aj v spomienkach tanečníkov, svoju nezmazateľnú pečať. Pečať rusínskeho dobrého srdca, ducha, radosti a sily. To čo sa nedá kúpiť, odkopírovať, čo je jediné a jedinečné na Rusínoch a Ukrajincoch. Života schopnosť, ktorá ich previedla krušnými storočiami dejín až po dnešný uponáhľaný vek 21. Storočia. Budúcnosť preverí, ako s týmto darom naložia.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia ku "Deň Rusínov" - príspevky: 2

  1. Štefan  19. júla 2012 at 15:36

   Dobryj deň,

   jem rusnak, narodevem sa rusnakom a na joho rod nikda nezabudu. Deň Rusínov bol pekný, no viac ma mrzí( doteraz som o tom nevedel), že aj my rusnáci sa delíme na Rusinsku obrodu Slovenska, Zväz rusínov-ukrajincov SR, Rusínskú inteligenciu a spisovateľov a to ani neviem kto vlastne riadi a usmerňuje národnostné vysielanie v rádiu Patria. Ruský dom dodnes nikto neviem komu vlastne patrí a čomu slúži a Divadlo Alexandra Duchnoviča detto. To je výsledok nespolupráce našich rusnakov. Predháňajú sa kto dokáže viac. Jední vo Svidníku a druhí v Prešove. Milí predstavitelia rôzných našich rusnackých inštitucií predstavte si čo by sme dokázali spolu.
   Nespkojný rusnak – vedúci súboru Karpaťanin

   Odpovedať
   • eva hrabkova  21. júla 2012 at 11:05

    Svätopluk mal tri prúty. Na nich chcel naučiť svojich synov jednote. Nepodarilo sa. Tak sa mali radi až rozbili v nesvároch Veľkú Moravu. Možno trebalo použiť prúty iným spôsobom.

    Odpovedať

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.