PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vladislav
 • XXXX.Spišské folklórne slávnosti.

  Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, mesto Spišské Podhradie a neinvestičný fond Slováci Slovákom zorganizovali dňa 23.-24. júna 2012 na Spišskom salaši jubilejný 40-tý ročník Spišských folklórnych slávností pod názvom SPIŠ SPIEVA A TANCUJE. Folklórne piesne zazneli už od 14.00 v pásme Spevom a hudbou Vás vítame, kde účinkovali  ľudové hudby, sólisti – inštrumentalisti, spevácke skupiny a jubilanti: Fsk Jamničan Jamnik, Fsk Tepličan Teplička, Fsk Ľelia Spišská Nová Ves a spevácka skupina Poračan Porač.  Po slávnostnom otvorení v ktorom zazneli príhovory od organizátorov nasledovalo pásmo Slováci Slovákom, kde účinkovali mládežnícke folklórne súbory zo Srbska, Chorvátska, Ukrajiny a Rumunska. Tanečný a hudobný folklór vybraných obci Spiša zaznel v pásme Dedičstvo po ktorom sa odovzdávali plakety  za podporu rozvoja tradičnej ľudovej kultúry v Spišskom regióne. V hlavnom pásme Spišská svadba bolo možnosť vidieť niekoľko zvykoslovných pásiem na tému svadba-odobierka, ktoré sú tradičné pre spišský región. Svadby vystriedal FS Hornád, ktorý zachytával hudobno – tanečný folklór regiónov východného Slovenska a na nohy postavil nejedného diváka svojím vystúpením. Pred koncom vystúpenia FS Hornád bola slávnostne zapálená  jánska vatra a pri nej nás zabávala ľudová  hudba Gregorovcov zo Spišských Vlách až do neskorej noci. Na malej scéne na Spišskom salaši sa odohrával osobitný program, škola tanca, Spišská kapura, Gastrofest – ochutnávka tradičných spišských jedál.  Nedeľa sa začala slávnostným krojovaným sprievodom všetkých účinkujúcich mestom Spišské Podhradie, ktorí sa zúčastnili na sv. omši. Nedeľný program odštartoval zahraničný hosť FS Górole Most u Jablunkova – Česko. Nasledovali detské folklórne súbory v programe Deti Spiša. V galaprograme Spiš spieva a tancuje sa rozlúčili so Spišskými folklórnymi slávnosťami vybratý účinkujúci z programov festivalu. Po galaprograme vystúpil hosť festivali Technik – FOLKLOVE, ktorý svojim spevom a tancom spestril záver folklórnych slávnosti a vyslúžil si búrlivý potlesk.  Na malej scéne sa od obeda prezentovali súbory svojim programom. O zábavu malých a veľkých sa postarali skauti v stanovom mestečku skautov. Všetci prítomní sa mohli prejsť uličkou remesiel, kde remeselníci prezentovali a predávali svoje výrobky.

  Na ďalší ročník sa už teraz tešia organizátori a účinkujúce súbory z blízkeho a ďalekého okolia.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.