PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Mojmír
 • Svätojánske ohne – význam a tradíca.

  Deň svätého Jána pripadá na 24 jún. História pozná viacero svätcov tohto mena a tradície a zvyky s nimi spojené, najmä v súvislosti so slnovratom a vítaním leta sú rozšírené doteraz.

  Svätý Ján Krstiteľ je posledným zo starozákonných prorokov, ktorí ohlasovali príchod Spasiteľa. Je predchodcom Ježiša Krista. Všetko, čo o ňom vieme, je napísané v Biblii. Jeho rodičmi boli Zachariáš, ktorý slúžil ako chrámový kňaz, a Alžbeta, ktorá bola príbuznou Panny Márie. Žili v dedinke Ain-Karim, niekoľko kilometrov západne od Jeruzalema. Najdôležitejším skutkom Jánovho života je pokrstenie dospelého Ježiša v rieke Jordán. Sťatie svätého Jána Krstiteľa je príbehom kráľa Herodesa a jeho ženy Herodiady, ktorá svoju dcéru Salome nahovorila, aby si od panovníka nepýtala bohatstvo, ale hlavu svätca.

  Biblické meno Ján patrilo s najväčšou pravdepodobnosťou aj jednému z najvýznamnejších a najznámejších apoštolov. V Evanjeliu podľa Jána je o jeho poslaní správa: Bol človek, ktorého poslal Boh. Prišiel svedčiť o svetle, aby všetci uverili skrze neho.

  Svoje nezameniteľné miesto má v dejinách cirkví aj Svätý Ján Zlatoústy. Pochádzal z Antiochie, kde sa narodil asi v roku 347. Už v mladosti mal povesť askétu a bohoslovca, ktorému už v roku 373 chceli zveriť biskupstvo. Dostal ho v Carihrade neskôr, za panovania cisára Arkadia, keď svojím výnimočným rétorským umením približoval mravné ideály kresťanstva v polopohanskom prostredí. V roku 403 cirkevný snem neďaleko Chalcedonu biskupa odsúdil, detronizoval a poslal do vyhnanstva, kde i zomrel. Ani jeden svätec v pravoslávnej cirkvi nebol v Byzancii obklopovaný takou láskou a úctou ako svätý Ján Zlatoústy. Veľa z jeho rukopisov sa zachovalo nielen v gréčtine, ale aj v staroslovienčine.
  Známy je tiež svätý Ján Nepomucký, kňaz a mučeník. Za obranu cirkvi proti kráľovi Václavovi IV. ho mučili a 20. marca 1393 vo večerných hodinách hodili do rieky Vltavy.

  Najvýznamnejšou sakrálnou pamiatkou na Slovensku venovanou Jánom je oltár Majstra Pavla z Levoče. Dokazuje to zápis na zadnej strane jeho pevného krídla: In honorem sanctorum Joannis baptiste, evangeliste, elemoisinarii et chrisosthomi et huius Gersonis, Joannes Henckel anno millesimo 520 posuit – Na česť svätého Jána Krstiteľa, Evanjelistu Almužníka a Zlatoústeho a tohto Gersona postavil Ján Henckel roku 1520.

  Tradícia pálenia svätojánskych ohňov

  Na Slovensku je 24. júna najtradičnejším zvykom oslavy letného slnovratu pálenie svätojánskych ohňov  počas najkratšej noci roka. Táto tradícia má svoj pôvod v indoeurópskej mytológii starých Slovanov. Každý slnovrat sa v minulosti chápal ako začiatok novej etapy vhodný na regeneráciu síl prírody aj človeka. Obrady letného slnovratu sú sústredené na 24. jún, deň Jána Krstiteľa, keď pohanský obrad dali ľudia postupne do súvislosti s kresťanskou tradíciou. V tento deň bol rozšírený zber svätojánskych bylín a rose pozbieranej na lúke sa pripisovala liečivá moc. Na Jána sa nesmelo sadiť ani prať. Šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe.

  K oslavám slnovratu patril oheň vo viacerých formách. Dievčatá robili ohníčky týždeň pred Jánom, na Jána a po Jáne. Ohne mali privolať dážď a popol z nich mal ochraňovať novú úrodu. Predstavy o klesaní Slnka z vrcholného bodu nebeskej klenby vyjadrovali horiace kolesá spustené z vrchov do dolín. Rozšírené bolo i vyhadzovanie fakieľ a zapaľovanie kolies na vysokých stĺpoch. Ľudia dávali do ohňa kúsok cesta, posúch alebo aspoň odrobinky pečiva. Tieto akty boli pretrvávaním obetných rituálov slovanského obyvateľstva pred nástupom kresťanstva. Oheň sa uctieval, nesmel sa požičať ani zhasiť. Musel vydržať horieť čo najdlhšie.

  A čo vy, aké sú tradície vo vašom regióne v túto magickú noc?

  Dodržiavajú sa ešte vôbec?

  Napíšte nám o tom.

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.