PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • Oščadnická heligónka 2012

  Jubilejný 20. ročník národnej prehliadky heligonkárov s názvom Oščadnická heligónka 2012 usporiadala obec Oščadnica  námestí v centre obce. Návštevníci si mali možnosť pozrieť aj výstavu heligóniek spojenú s predajom, no a samozrejme aj pestrí program, počas ktorého vystúpilo  viac ako 40 účinkujúcich zo všetkých vekových kategórií.

  Oščadnická heligónka – najstaršia národná súťažná prehliadka heligónkarov Slovenska s medzinárodnou účasťou (vznikla roku 1993). V rámci prehliadky sa predstavujú všetky vekové kategórie detí, mládeže i dospelých v hre na heligónke (celkom päť hlavných a štyri vedľajšie súťažné kategórie) zo všetkých regiónov Slovenska. Prehliadka je dvojdňová a má bohatý sprievodný program (odborné semináre, koncerty, škola hry na heligónku, výstavy, majáles, jarmok ľudových remesiel, slávnostný vozový sprievod, ľudová veselica, lunapark, gastronómia)  Popri súťažných vystúpeniach sólistov sa prezentujú aj pohostinné kolektívy a sólisti zo Slovenska, Poľska, Českej republiky i Chorvátska, ľudoví majstri-remeselníci, organizuje sa škola hry na heligónke pre deti a mládež, usporadúvajú sa tematické výstavy a odborný vzdelávací seminár a ďalšie aktivity. Festival patrí k najobľúbenejším a najvýznamnejším v regióne. V jeho rámci sa koná regionálna a miestna súťažná prehliadka heligónkarov. Koná sa pravidelne každý rok počas posledného májového víkendu. Garantom prehliadky je obec Oščadnica. Kysucké kultúrne stredisko v Čadci je druhým hlavným organizátorom festivalu, podieľa sa na koncepčnej, dramaturgickej, odbornej a organizačnej príprave a realizácii festivalu a čiastočne aj ako finančný partner. Taktiež zabezpečuje propagáciu, publicitu a dokumentáciu festivalu.
  Partnermi podujatia sú ďalšie miestne organizácie a subjekty. Podujatie je nepravidelne podporované aj z grantu MK SR.

  Pozrite si záznam z programu, ktorý pre Vás nachystali E-KYSUCE VIDEO

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 7,, priemer: 9,71 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Jeden príspevok ku "Oščadnická heligónka 2012"

  1. Johnny :)  18. júna 2012 at 20:20

   FS Račan od 2:23:00 🙂

   Odpovedať

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.