PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Anabela
 • Oravské folklórne leto

  Taký je názov spoločnej prezentácie a propagácie najvýznamnejších folklórnych podujatí, organizovaných v mesiacoch júl a august na Orave. Mediálny projekt zastrešuje Oravské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a spolu s obecnými samosprávami v ňom prezentuje osem aktivít. Vydávané informačné materiály sú tak pozvánkou na festivaly a podujatia v Podbieli, Malatinej, Sihelnom, Dlhej nad Oravou, Zuberci, Oravskej Polhore a Párnici. Záujemci o tradičnú kultúru v ňom nájdu programy folklórnych festivalov a obecných slávností i letné aktivity Múzea oravskej dediny.

  Cieľom takejto spoločnej prezentácie je najmä ucelenejšie prezentovať a záujemcom ponúknuť najvýznamnejšie aktivity, ktoré sa v letných mesiacoch pripravujú na Orave a ich programy sú orientované na tradičnú ľudovú kultúru. Oravské kultúrne stredisko chce v  zmysle svojho poslania zvýšiť atraktívnosť a  návštevnosť tých festivalov a obecných slávností, ktorých dramaturgia a program je zaujímavý a osloví nielen domácich divákov, ale i návštevníkov z iných častí Slovenska a zo zahraničia. Významný je i fakt, že o spoločnú prezentáciu prejavili záujem najmä miestni usporiadatelia podujatí, ktorí na projekte participujú i finančne. Projekt sa stretol s pozitívnym ohlasom nielen medzi verejnosťou, ale i v odbornej kultúrnej obci už v uplynulom období. Vychádzajúc zo skúsenosti bude informačný  materiál Oravského folklórneho leta distribuovaný počas leta nielen na najvýznamnejších folklórnych festivaloch na Slovensku, ale bude záujemcom k dispozícií v informačných kanceláriách, múzeách a skanzenoch, centrách turistického ruchu, v kultúrnych inštitúciách  na Slovensku a s pomocou zahraničných partnerov aj v Poľsku a Českej republike. Súčasťou bude i propagácia prostredníctvom mediálnych partnerov.

  Oravské folklórne leto začne v Podbieli. Prvou programovou ponukou sú 21. Podbielanské folklórne slávnosti, ktoré sa uskutočnia 8. júla od 13.30 v Podbieli. Festivalové dianie sa presunie 14. a 15. júla do Malatinej na Bačovské dni. Dvanásty ročník medzinárodného festivalu valaskej kultúry v programe ponúka výstavy, prezentáciu ľudových tvorcov, tradičnej stravy a kultúry moravského Vlčnova, súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka, súťaž v práskaní bičom i o najkrajšie jahňa, remeselný jarmok a vystúpenia folklórnych skupín a súborov zo Slovenska, Česka a Poľska. Beskydskí gorali sa stretnú 22. júla v amfiteátri v Sihelnom na 20. Folklórnych slávnostiach pod Pilskom a Babou horou. Program festivalu ponúka okrem oravských aj folklórne súbory z Prešova, poľského mesta Kozy, českých Kozlovíc a z Lotyšska. Tradičné zvyky, piesne a tance z Oravy i z ďalších regiónov  ponúknu 28. a 29. júla vo svojom programe 6. Obecné slávnosti pod Ostrým vrchom v Dlhej nad Oravou. Najvýznamnejším festivalom z ponuky Oravského folklórneho leta budú 37. Podroháčske folklórne slávnosti, ktoré sa uskutočnia v Zuberci a Oravskom Bielom Potoku od 3. do 5. augusta s bohatým trojdňovým programom a sprievodnými aktivitami. V ňom sa okrem účinkujúcich zo Slovenska predstavia i hostia z Poľska, Českej republiky, Turecka a Ruska. Ďalšou z festivalovej ponuky je 6. Párnické švábkobranie, kde usporiadatelia okrem folklórneho programu pripravili i zaujímavé súťaže pre divákov a otvorenie obecného múzea. Oravské folklórne leto vyvrcholí Gajdovačkou – 13. medzinárodným gajdošským festivalom v Oravskej Polhore a koncertami gajdošov v Zuberci a susednom Poľsku. Program, v ktorom sa predstaví viac ako stovka interpretov z celej Európy, ponúka školu hry na gajdy i medzinárodnú súťaž mladých gajdošov.

  PhDr. Miroslav Žabenský

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 1,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.