PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vladislav
 • FS Liptov, Ružomberok

  Folklórny súbor

  FS Liptov

  Ružomberok

  Súbor vznikol už v roku 1946, dnešným jazykom by sa dalo povedať ako folklórna skupina ružomberských Severoslovenských celulózok a papierní (SCP).

  Pracovníčky z Liptovských Sliačov vystupovali so svojimi domácimi spevmi a kolesovými tancami na rôznych oslavách, neraz i so svojimi kamarátmi ako boli folklorista PhDr. Kliment Ondrejka Csc. či dlhoročný šéfchoreograf SĽUK-u Juraj Kubánka – vtedy študenti ružomberského gymnázia.

  Na túto činnosť nadviazal Hudobnospevácky súbor závodu Supra v Ružomberku, ktorý pracoval od roku 1948. V roku 1950 už v jeho radoch účinkovala ako žiačka neskôr veľmi populárna speváčka ľudových piesní Anna Hulejová rod. Littvová. V roku 1958 nastáva v činnosti súboru útlm, predstavenia sú len sporadické, pracovníci závodného klubu závodu Supra začali hľadať možnosti oživenia činnosti súboru, čo sa podarilo začiatkom roku 1962, keď tu začal pracovať známy a obľúbený tanečno-spevácky súbor Vojta Littvu, ktorý rozvinul činnosť na nových – výraznejšie nových tradíciách.

  Tanečníci väčšinou „východniari” sa s chuťou pustili do nácviku tanca „Zemplínska veselica” s ktorým dosiahli na celoslovenskom kole hneď v roku1962 1. miesto. Nasledovali v rýchlom slede ďalšie choreografie a významné sólové i choreografické ocenenia až sa v roku 1967 naskytla prvá možnosť obnovenému súboru reprezentovať vo francúzskom Lons le Saunier, kedy hudbu viedol a striedavo primášoval Dr. Alexander Móži. Po úspechu nasledovali ďalšie zahraničné zájazdy NDR, Maďarsko 1969. Uvedený rok bol aj poznačený vplyvom politických udalostí, prechodom z papierenského podniku pod ružomberskú textilku a hneď pod Mestské osvetové stredisko v Ružomberku 1969.

  Tu súbor zaznamenal veľmi úspešné desaťročie za úspešnej spolupráce s manželmi Annou a MUDr. Miloslavom Hulejovcami, ktorí odišli z Liptova až v roku 1977. Už v roku 1971 na celoštátnej súťaži v Poprade boli tanečníci Vojtech Littva a Dušan Domiter za tanec „Liptovský čardáš” vyhlásení za najlepších amatérskych tanečníkov. Rok 1973 možno označiť v tvorbe choreografa Vojtecha Littvu za určitý medzník, kedy sa po prvý krát v podaní tohto kolektívu dostáva na scénu choreografia s remeselníckou tematikou „Murársky z Bobrovca”, úspech ktorého (1. cena choreografií v Stupave) motivovala k ďalšej podobnej tvorbe „Remeselnícky bál” 1978 – znovu víťazná choreografia na celoštátnej prehliadke tvorivých choreografií v Bratislave. Súbor Liptov sa tak dostal do povedomia verejnosti okrem kvalitnej interpretácie tradičného dedinského folklóru aj ako interpret remeselníckych tradícií.

  Rok 1979 znamenal ďalší nový impulz pre tvorbu, prechodom pod závodný klub ružomberskej textilky. Kvalitné podmienky v novom pre súbor prebudovanom sídle boli motiváciou, ktorá inšpirovala k ďalšej tvorbe i k vstupu na novú neprebádanú pôdu. Po remeselníckych tradíciách choreograf Vojtech Littva vykonáva intenzívny výskum v oblasti robotníckeho a mestského folklóru, výsledkom čoho je tanečný blok „Textilácky majáles”1983. O kvalite súboru v tomto období svedčí i poverenie reprezentovať republiku na medzinárodných festivaloch vo Francúzku 1983, Sýrii 1984 či Maroku 1985 a ďalších festivaloch. Súbor úspešne uviedol tanečné pásmo „V májovníckej komore” 1986 ktoré neušlo podobne ako ďalšie úspešné choreografie pozornosti slovenskej televízie.

  Po „nežnorevolučnom” období, ktorému sa nevyhol ani súbor Liptov hlavne poklesom textilnej výroby v Ružomberku a tým aj neschopnosťou ďalej zastrešovať súbor textilným závodom, v roku 1992 súbor prechádza pod odbor kultúry Mestského úradu v Ružomberku. Hľadali sa však nové formy kultúrnych inštitúcií v nových podmienkach, výsledkom čoho bol vznik Kultúrneho a informačného centra v Ružomberku (1995) a prechod súboru pod uvedenú organizáciu, aby sa celý proces transformácie zavŕšil až takmer po desaťročí vznikom samostatného právneho subjektu – občianskeho združenia Folklórny súbor Liptov od 1.1.2001.

  Počas dlhej histórie súboru sa o jeho vzhľad pričinil celý rad odborníkov, predovšetkým jeden z prvých členov súboru PhDr. Kliment Ondrejka Csc, hudobníci: Alexander Móži, Svetozár Stračina, Juraj Dubovec, choreografi: Juraj Kubánka, Štefan Nosáľ, Štefan Uderman, Zdena Kyselá, Oleg Ivančenko, Leopold Kulich, Jozef Pálka, Ján Novenko, Pavol Gábor, či odborníčka na kroje Viera Nosáľová.

  V súčasnom období pracuje súbor samostatne v nových priestoroch, za veľmi významnej pomoci Mestského úradu v Ružomberku a plným priehrštím ďalej načiera do bohatej klenotnice tradičnej ľudovej kultúry, aby ju mohol ponúkať všetkým na obohatenie ducha, mysle i tela. Súbor v súčasnosti tvorí 70 členov rozdelených do troch zložiek tanečnej,hudobnej a vokálnej.

  Ponúka: Folklórny súbor Liptov z Ružomberka už 65 rokov úspešne reprezentuje dolnoliptovský folklór na domácich i zahraničných scénach, kde ponúka kvalitný, tematicky najpestrejší program v tejto oblasti.
  Pre rok 2012 aj pre Vás, Vašich hostí a návštevníkov môže súbor ponúknuť:
  Malé tanečné formy v doprovode cimbalovej ľudovej hudby (2-4 tanečné páry)
  K spestreniu kultúrnych a spoločenských podujatí v menších priestoroch, ( tanečné malé formy z Liptova, východného Slovenska, scénické zvykoslovia ako sú vianočné koledy, fašiangové pochovávanie basy a pod. )
  Veľké tanečné formy v doprovode cimbalovej ľudovej hudby (6-12 tanečných párov)
  Veľké vianočné programy.
  Plesové predtancovanie v dobových spoločenských kostýmoch zo začiatku 20. str.
  Fašiangové programy v maskách s pochovávaním basy.
  Májové programy tradičného sadenia májov z dedinského prostredia, z majálesov ružomberských robotníkov v dobových kostýmoch zo začiatku 20. storočia
  Predstavenia v dĺžke až do 120 minút s možnosťou tematického zamerania ako sú:
  dedinské tance z Liptova,
  dedinské tance iných regiónov (Horehron, Spiš, Šariš, Zemplín)
  remeselnícke tance murárov z Bobrovca, remeselníkov z Nemeckej Ľupče.
  tance robotníkov ružomberskej textilky
  vojenské tance ako husársky z kuruckých vojen a tance vojakov na majálesoch za 1. ČSR i Slovenského štátu,
  cigánske tance.
  Výchovné koncerty pre žiakov a študentov podľa Vášho tematického výberu.

  Členovia folklórneho súboru Liptov prinášajú radosť, ktorá je zárukou príjemnej zábavy, ale i hodnotný umelecký zážitok.

  Pripravíme kvalitný program podľa Vášho výberu, z jednotlivých tanečných, speváckych, hudobných či inštrumentálnych čísiel uvedených v našej ponuke. Tanec i na reprodukovanú hudbu a cimbalovú hudbu i bez tanečnej zložky k spoločenským posedeniam i do tanečnej zábavy.

  ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

  Kontaktné údaje:

  Folklórny súbor Liptov

  Adresa: M.Madačova 1, 034 01 Ružomberok
  Kontaktná osoba: Mgr. Igor Littva
  Telefónny kontakt: +421905 838 513
  Email: fs.liptov@stonline.sk
  Webová stránka: www.fs-liptov.sk                                                      NEMÁ FANKLUB V KLEBETNÍČKU

  ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.