PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ľubor
 • Alexandrovci v Prešove

  Naplnená prešovská mestská hala sa chvela a burácala salvami nadšeného potlesku diváka. Keby mala okná, hádam by aj popraskali po speváckych výkonoch známeho súboru Alexandrovci. Zneli známe pochodové piesne z čias druhej svetovej vojny. Nechýbali tradičné ruské piesne chytľavej melódie aj rytmov, ktoré zároveň podfarbovali vrcholné výkony tanečníkov odetých do pestrofarebných ľudových krojov. Predviedli nám ,,kazačok“, šabľový tanec aj ruskú skazku v štyroch farbách. Ako hosť programu prišla medzi Alexandrovcov diva súčasného českého muzikálu Bára Basiková. Pre poslucháča bola zvlášť silným zážitkom pieseň ,,Neplač za mnou, Argentína“ ako spomienka na Evitu Perónovú. Sólisti zboru Alexandrovcov naozaj očarili a znova bodovali v Prešove a isto budú aj v ďalších slovenských mestách. Spievali v duetách aj v triu. Predviedli širokú škálu nestarnúcich evergreenov z operiet, ba aj tradičné talianske bel canto ,,O sole mio“. Na našu ve
  ľkú radosť tvorcovia programu načreli aj do klenotnice slovenskej ľudovej hudby. Pesničku ,,Hej, Macejko, Macejko…“, ba aj hit Karla Gotta ,,Lejdy karneval“ si pospevovali aj diváci. Za poctu hostiteľskej krajine si vyslúžili neutíchajúci potlesk.
  No ešte jedno eso ukrývali v rukáve. Aké? To najmilšie. Konferencier uviedol meno sólistky Eleny…(žiaľ, nezapamätala som si ho). Čakali sme, že príde krásna dáma v uniforme. Zrazu však na javisko prišlo čosi ako mravček v bielej matrózke s mašľami vo vlasoch. Zožala okamžitý aplauz. Bravúrne zaspievala ľudovú pieseň Kalinka, predviedla smelé profesionálne gestá aj prácu s mikrofónom, a to vo veku nie viac ako sedem rokov, s výškou približne 130 cm. Ešte len dieťa a dá sa o nej rozprávať len v superlatívoch. Naozaj báječný zážitok.

  Čo ma prekvapilo najviac? Len tak na okraj.

  To, ako bola naplnená mestská hala. V čase finančnej krízy a pri súčasnej miere nezamestnanosti sa podarilo vypredať tak veľa lístkov (38,- eur nie je malý peniaz)! Za socializmu sa dalo ľahko, za pomoci ROH, prísť k lístkom na tento zbor. Záujem nebol valný, pretože koncerty sovietskych umelcov neboli až takou vzácnosťou. A čo si budeme navrávať, po roku 1968 sme prítomnosť ich vojsk vnímali ako okupáciu. Podľa slov českého klasika v piesni: ,,To všechno odnes čas“ je po dvadsiatich troch rokoch od Nežnej revolúcie veľa zabudnuté a možno aj odpustené. Načo však slovenský národ nikdy nezabudne, je neodškriepiteľný fakt, kto nás oslobodil spod fašistického jarma a útrap druhej svetovej vojny. Pamätníkov z tých čias je medzi nami každým rokom, bohužiaľ, menej, ale našťastie sme malú hŕstku Prešovčanov – odbojárov stretli aj v hľadisku (pozri foto).

  Po skončení studenej vojny, po páde berlínskeho múru sa aj repertoár zboru Alexandrovcov zmenil. Bojové a pochodové piesne sa zredukovali na minimum. Nahradili ich vo väčšej miere piesne národné, ľudové, árie svetových operetných klasikov.

  Domov sme si odnášali silné pocity radosti, sily ducha a životnej energie. Všetko to, čo obsahuje ruská hudba a ľudová pieseň. Za to im patrí úprimné ďakujem. Už dnes sa teším na ďalšie stretnutie s Alexandrovcami.

   

   

  text a foto: autor

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.