PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Móric
 • Tretie vzkriesenie Pytliakovej ženy v Opatovej

  Tretie vzkriesenie Pytliakovej ženy v Opatovej 

  Ajhľa, Ferko Urbánek dosiaľ žije
  Vo viac ako 90-ročnej tradícii ochotníckeho divadelníctva v Opatovej nad Váhom majú dramatické diela slovenských klasikov viac ako čestné miesto. Od rokov 1920 – 1921, teda od jej začiatkov sa medzi tunajšími režisérmi, hercami a divákmi udomácnil ako prvý Ferko Urbánek s hrami Strídža spod hája a Bludár. Aktuálne si ho osvojil terajší ochotnícky súbor znova.
  Po prekvapivom ale úspešnom uvedení Hviezdoslavovho Otčima /2011 – účasť na Gorazdovom Močenku, Ondrej Ďuriš – 1. cena v kategórii hlavná úloha / ochotnícky súbor pod vedením dramaturgičky a producentky Ľubice Liškovej tentoraz siahol po dráme Ferka Urbánka Pytliakova žena. Mimochodom, akurát Urbánkova Pytliakova žena na scéne opatovských ochotníkov sa objavila už po tretíkrát /1943, 1956, 2012/. Z pamätníkov prvého uvedenia Pytliakovej ženy však v Opatovej žije málokto, ba sotva dvaja – traja z terajších hercov a len máloktorí z terajších divákov si môžu pamätať druhú premiéru „Pytliačky“ /pod režijným vedením skúseného Karola Majdana so vtedajšou silnou generáciou ochotníckych hercov/, ktorá vtedy rezonovala aj na výjazdových reprízach po Považí. Keďže archívnej dokumentácie a spomienok pamätníkov na predchádzajúce uvedenia Pytliakovej ženy je viac ako málo, o to „slobodnejší“ sa mohli cítiť herci aj režisér pri teraz uvedenom Urbánkovi.
  Ak slovenská dramatická klasika ponúka predovšetkým morálne a mravné posolstvá, v Opatovej vsadili na tento odkaz znova. Isto nie kvôli staromilstvu, ale preto, že „život v čase sa mení, ale hodnoty zostávajú“, že sme skúšaní znova opäť – akoby sme my ľudia boli odsúdení byť večnými mankurtmi /Čingiz Ajtmatov/ – falošnými pozlátkami, nástrahami inzerovaných pahodnôt a tvrdou realitou zvráteností. Ak sa nám teda televízne show bridia, ba spríkrili sa, ak sa vôbec môžeme nádejať, že vymaníme svoje duše a svedomie spod útlaku amorálneho a nemravného bahna, predovšetkým sami musíme opäť a znova prechádzať očistcom, pestovať a zveľaďovať vlastné ideály etiky a morálky a našej lepšej časti človečiny vôbec.
  Okrem radosti z vlastného počinu a potešenia z verejného úspechu sú z tohto pohľadu zrejmé a zmysluplné divadelné posolstvá opatovského súboru. Ak vhodné odkazy z javiska rozdávajú hneď tri generácie ochotníckych hercov, je to šťastlivá okolnosť a presvedčivé, o to cennejšie. V Urbánkovej Pytliakovej žene dostala príležitosť na výpoveď predovšetkým stredná generácia hercov, pričom najstaršia s istotou podržala najmladšiu. Výsledkom ich práce na javisku je esteticky vyvážené divadelné predstavenie s jasným a zrozumiteľným Urbánkovým odkazom. Mladý režisér Roman Oravec v spolupráci so svojimi asistentmi v priestore jednoduchej otvorenej scény vytvoril predstavenie, v ktorom sa oprel o herectvo najzrelších /O. Ďuriš, K. Čačková, M. Hromádková, L. Lišková/, dal vyniknúť hlavným postavám Veronky /ambiciózna mladučká Romana Kopecká/ a Flóriša /prekvapivo dynamický Branislav Ševčík/, pričom k vyzneniu najnovšej premiéry na opatovskej scéne seriózne prispeli – hoci „len“ vo vedľajších úlohách – Matej Hricko, Peter Liška a Tomáš Fabo. Azda sa podarí, že z repríz ich ochotníckej aktivity sa potešia aj diváci, a to nielen z okolia Trenčína. Žiaľ, „realityshow“ nielen na Považí je taká, že ochota a obetavosť divadelných súborov, ani správcov kultúrnych domov, nestačia. Sú vydaní napospas benzínu a prenájmu javiska, tie sú iba za eurá, no tých, ale ani mecenášov, niet.

  Andrej Stavan

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 6,, priemer: 8,83 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.