PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ľubor
 • Malý príbeh

  Malý príbeh o trnavskej šatke

  Tento príbeh nie je ani tak môj, ale neznámej tetušky – pani Branišovej, narodenej 1928, roku Pána v obci Bohdanovce nad Trnavou, ktorá sa nachádza 6 km od kráľovského mesta Trnava. Táto, mne doteraz neznáma tetuška, zavolala dňa 2.mája do vysielania Magazínu Rádia Regína, v ktorom som bola hosťom  redaktorky Noriky Turancovej a rozprávala som poslucháčom o svojej práci, resp. o svojom poslaní.

  Nie som typ človeka, ktorý by vyhľadával prítomnosť médii, kamier , fotoaparátov. Nie je to mojou športovou disciplínou. Nerada by som folklóristom a milovníkom tradičnej kultúry potom, zásluhou prehnaného záujmu,  vyskakovala z buťuliek a gambáčikov, alebo nejakého dobrého tradičného jedla :-). Ale dobre, prijala som pozvanie a s malou dušičkou , kameňom v žalúdku som tam nabehla a rozprávala o svojej práci o svojom poslaní, odpovedala na otázky pani redaktorky…

  Súčasťou relácie bolo aj telefonovanie poslucháčov. Jedno z nich bola táto neznáma pani, ktorá povedala: “darujem vyšívanú šatku z okolia Trnavy, ja nemám čo s tým robiť, je to po mojej mame, ale ja to nemám komu dať, rodinu ani deti nemám.” Tu preskočíme dej….

  Dnes som teda nabehla na jedno zo starších bratislavských sídlisk, kde pani býva. To čo pre mňa mala nachystané mi doslova vyrazilo dych, sánku som si zbierala ešte 5 minút pod stolom a k tomu príbeh…rozchádzam to ešte teraz. Boli  bohatšia gazdovská rodina, bohatstvo však spočívalo možno vo veľkosti gazdovstva ale inak to bola otrocká práca od svitu do mrku. Jej mama bola okrem iného zručná vyšívačka technikami typickými pre tento región “cez kartón”, gatrová výšivka a výšivka na tyle. Keď som videla tú šatku čo mi tetuška darovala neverila som vlastným očiam, čo dokázali kedysi narobené ľudské ruky, um a zmysel pre estetično vytvoriť. Na tej šatke je každý vzor iný, je tam vyše 40 druhov gatier a práca tak precízna, že žiadna fabrika by to lepšie neurobila. Život tejto rodiny  bol popri tom všetko nesmierne ťažký. V r. 1952 ich zo dňa na deň režim vyhnal z domova, zobrali im všetko, čo vziať mohli, pretože to bola nielen gazdovská rodina, ale všetci jej členovia boli navyše aj vzdelaní. Pobrali svojich 7 slivák a museli odísť do Čiech.  Otec tetušky  ešte za to všetko vyfasoval 6 ročný pobyt v Jáchymove.  Starší isto vedia o čom hovorím. Jej mama vyšívala ešte za socializmu pre jednu nemenovanú štátnu organizáciu, ktorá si “cenila” takúto robotu hodinovou mzdou – 1, 40 Kčs. Neverila som vlastným očiam a ušiam, že takto niekto mohol “hodnotiť” prácu nášho slovenského človiečika a za nehorázny peniaz to predávať nielen doma ale hlavne do zahraničia….

  Šatka spolu s ďalšou podobnou a ešte aj ženským čepcom a límcom “krézlom” – výšivky na tyle a cez kartón sú už u mňa doma. A ja sedím a nemo hľadím na tú nevyčísliteľnú a prevzácnu nádheru, ktoré vytvorili ruky s talentom  od Boha. Toto nám uteká pomedzi prsty a stráca sa vo večnosti dejín…..

  Je to tradičné, naše a nadčasové, preto to treba uchovať, dokumentovať a pokračovať.

  A dovetok celého tohoto príbehu je, že pani v čase kedy sa vysiela tá  relácia, býva väčšinou niekde vonku mimo domu..Vtedy  2. 5. 2012, zostala z neznámych príčin doma a zapla rádio.

  “Čakala som na toto 20 rokov, aby sa našiel niekto a prifaril sa mi do cesty, komu môžem pozostalosť po mojej mame odovzdať” mi povedala, ke´d som ešte sedela u nej v obývačke.  Poklady sú už u mňa doma , čakajú ma ešte ďalšie od nej prevziať.  Sedím  nemo nad šatkou a nechápem aké sú nevyspytateľné cesty Božie.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 11,, priemer: 9,91 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.