PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • Hadžadža

  Vari najviac mi utkvelo v pamäti Helenine rozprávanie o recepte jedla zvaného Hadžadža. Hovorila o ňom takto: „Když ti to přinesli na stůl, vypadalo to jako kdyby to už nĕkdo jedl, ale bylo to strašnĕ žravý“. No a tento recept vám ponúkam na záver svojho spomínania o Růžičkovcoch.

  POTREBUJEME:

  • 1,5 kg zemiakov
  • 0,75 – 1 kg polohrubej múky
  • 200 ml šľahačkovej smotany
  • 60g masla, soľ
  POSTUP:

  Začneme s prípravou prepraženej smotany, lebo to si vyžaduje najviac času. Na panvicu nakrájame na plátky maslo a vylejeme smotanu. Na prudkom ohni privedieme do varu. Potom stiahneme na mierny oheň, necháme jemne vrieť, priebežne kontrolujeme a miešame. Keď sa smotana dostane do druhého štádia, je rôsolovitá, kašovitá hmota, miešame už bez prestania. Nakoniec sa oddelí tuk a sušina. Finálne štádium je ako u prepraženého masla, žltohnedý tuk a hnedastá sušina. Tento proces trvá 40-60 minút. Časť očistených zemiakov (cca 0,3 kg) nakrájame na malé kocky a necháme uvariť v slanej vode tak, aby boli zemiaky uvarené, ale nerozpadávali sa už pri najmenšom dotyku. Potom ich scedíme a necháme prikryté pokrievkou. Ostatné zemiaky postrúhame na strúhadle na zemiaky, pridáme podľa potreby múku a soľ a vypracujeme cesto, ako na klasické halušky. Cesto nahádžeme cez dierkované sito do vriacej slanej vody a uvaríme. Potom ich schladíme troškou studenej vody, aby klesli na dno a vyberieme pomocou cedidla do misy. Prihrejeme si predtým prepraženú smotanu, vmiešame do halušiek a osolíme podľa chuti. Nakoniec pridáme zemiaky uvarené na kocky a opatrne premiešame, aby sa zemiaky nerozpučili.

  DOBRÚ CHUŤ

  Ilustračný obrázok: zdroj Varecha.sk

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 5,, priemer: 8,20 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.