PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Marcela
 • Deň plný zvykov a tradícií vo Vyšehradnom

  Stavanie májov po stáročia neodmysliteľne patrí k tradíciám Slovákov. V minulosti stavali slobodní mládenci máje pred domy vyvolených dievčat. Bol to symbol vážneho záujmu o dievča súce na vydaj. Uprostred dediny potom za sprievodu hudby, spevu a tanca spoločne postavili máj ako dar všetkým slobodným dievčatám v obci. Na hornej Nitre sa tento zvyk zachoval dodnes.

  Stavanie mája vo Vyšehradnom

  Vo Vyšehradnom pripravili členovia občianskeho združenia Vyšehrad podujatie, ktoré prilákalo okrem domácich aj desiatky ľudí z okolitých miest a obcí. Počasie organizátorom prialo a celé popoludnie sa nieslo v pozitívnej atmosfére. O kultúrny program a stavanie mája sa postarala folklórna skupina Lubená z Poluvsia. Návštevníci mohli ochutnať tradičné jedlá ako orechové slíže, trhanec s lekvárom, či cibuľový koláč so slaninkou.

  V rámci programu sa uskutočnilo aj vyhodnotenie súťaže o najkvalitnejšiu výšivku s názvom „O zlatú ihlu“, do ktorej sa mohli zapojiť autori ľudových výšiviek z celého Slovenska.

  Vodný mlynček

  Uprednostňované boli klasické výšivky podľa tradičných vzorov v tradičných materiáloch. Vystavené súťažné diela mohli záujemcovia obdivovať v priestoroch kultúrneho domu po celý deň.

  Organizátori tiež vyhodnotili súťaž v tvorbe mechanizmov na vodný pohon „Zlatý mlynček“. Súťažné vodné mlynčeky boli umiestnené v blízkom potoku a prilákali množstvo návštevníkov, ktorí obdivovali predovšetkým motív, ktorý stvárňovali, či dôvtip autorov pri ich zhotovení. Okrem zlatých ocenení pre víťazov, si všetci súťažiaci odniesli spomienkové keramické plakety, ktorých autorom je Rastislav Haronik, známy keramikár a autor celého projektu.

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 5,, priemer: 9,20 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.