PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Anabela
 • Bývala evanjelická bašta Novohradského seniorátu Ábelová

  Ten krásny hornatý Novohrad, kde sa rodí ovos, zemiaky a mak, kde tvrdí muži tancujú len tak-tak. No prekrásne jak vtáci spievajú. To je ten kraj čo my srdce láka, v tom kraji krásne dedina so zvláštnym názvom Ábelová vás čaká.

  Ábelová píše v dnešných dňoch svoju vyše sedemstoročnú históriu, keďže sa  spomína už v roku 1275 ako Abelfeuld.  V období stredoveku patrila viacerým významným šľachtickým rodom až bola nakoniec  rozdelená medzi dve panstvá – horná časť patrila grófovi Zičimu a dolná grófovi Forgáčovi.

  Od roku 1619 je tu doložená existencia evanjelickej cirkvi. Funguje tu aj škola. V 18. storočí sa z obce sťahujú ľudia na Dolnú zem (Báčka, Banát) a o samotnej obci v tomto období podáva svedectvo aj Matej Bel.

  Obec  postihli aj tragické udalosti – epidémia moru, viaceré požiare, dve svetové vojny, aby sa nakoniec v dnešných časoch zmierila s postupným znižovaním obyvateľstva.

  Niekdajšia Ábelová, ktorú kedysi označovali ako evanjelickú baštu Novohradu nám skutočne mizne spred očí. Zostáva len veriť, že tak ako množstvo chalupárov, ktorých sem prilákal neuveriteľne čistý vzduch, pokoj a prekrásna príroda, dokáže ešte Ábelová osloviť aj ľudí, ktorí vyhľadávajú historické a kultúrne pamiatky (evanjelický kostol zo 19. storočia, Pamätný dom B. S. Timravy, Ľudová izba J. Ivaniča) , či nesmierne krásne ľudové zvyky a tradície, ktorých je tu skutočne bohatá klenotnica.

  Alebo jedným z ďalších možných východísk pre obec je aj vytvorenie mikroregiónu Novohradské Podzámčie v regióne Novohrad Toto územie zahŕňa obce ležiace severozápadne od mesta Lučenec. Konkrétne ide o desať novohradských dedín, ktoré v minulosti patrili modrokamenskému, divínskemu a haličskému panstvu v slovenskej časti historického Novohradu. Realizátori vyššie uvádzaného projektu veria, že takýmto spôsobom sa im podarí zviditeľniť región Novohrad po stránke historickej, kultúrnej a etnografickej. Konkrétne Ábelová by mala zaujať ako rodisko Jána Šalamúna Petiana, zakladateľa vedeckej ornitológie, kartografa Samuela Mikovíniho, botanika Pavla Rella a samozrejme ako pôsobisko spisovateľky kritického realizmu B. S. Timravy, na pamiatku ktorej tu je zriadené literárno – historické múzeum. Dúfa sa, že takýmto spôsobom sa podarí začleniť región medzi navštevované turistické oblasti

  Musím spomenúť skutočne bohaté tradičné a rodinné zvykoslovie. Medzi charakteristické tradičné zvyky počas roka patrili:

  • Fašiangy
  • Veľká noc
  • Turíce
  • Jána
  • Kosenie lúk
  • Žatva
  • Priadky
  • Vianoce
  • Nový rok
  • Tkanie

  Z rodinného zvykoslovia sú tu zvyky viažuce sa ku krstu dieťaťa a pohrebu človeka. Ale najbohatšie a najkrajšie sú Ábelovské svadobné zvyky.

   

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 3,, priemer: 7,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.